RPO chce procedur antymobbingowych w służbach mundurowych

0 0
RPO chce procedur antymobbingowych w służbach mundurowych

- Rzecznik Praw Obywatelskich chce wprowadzenia procedur antymobbingowych w policji i innych służbach mundurowych. To wniosek do ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza po kontroli RPO, dot. sprawy obyczajowej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu.

ZAKTUALIZOWANA: W liście wysłanym pod koniec lipca do szefa MSW, podpisanym przez zastępcę RPO Stanisława Trociuka wskazano, że obowiązek przeciwdziałania mobbingowi w służbach mundurowych wprowadzono np. w zmienionej w 2010 r. ustawie o służbie więziennej. Nie ma takich zapisów w ustawie o policji, a funkcjonariuszy, jako powoływanych do służby, a nie zwykłych pracowników, nie obejmują zawarte w kodeksie pracy zapisy dotyczące przeciwdziałania mobbingowi - przypomina rzecznik.

Według rzecznika w sprawie opolskiej skutecznie nie zadziałał istniejący w policji system wczesnej interwencji, a sytuacja była następstwem ignorowania pojawiających się wcześniej sygnałów o nieprawidłowościach.

List RPO wpłynął do MSW, które odniesie się sprawy po zapoznaniu się z jego treścią - poinformował wydział komunikacji tego resortu.

Nowa Trybuna Opolska ujawniła w maju 18-minutowe nagranie rozmowy ówczesnego komendanta wojewódzkiego policji w Opolu Leszka Marca z naczelniczką wydziału komunikacji społecznej Katarzyną S. Nagranie przesłał do redakcji anonimowy informator. "W rozmowie pełnej zażyłości mieszają się wątki służbowe i obyczajowe" - relacjonowała gazeta.

Po publikacji komendant został odwołany ze stanowiska i na swój wniosek odszedł ze służby na emeryturę. Wobec naczelniczki wydziału wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne w sprawie naruszenia zasad etyki zawodowej, została ona zawieszona w służbie na trzy miesiące. Prokuratura w Legnicy prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego podsłuchu.

"Z relacji podwładnych, ale również części naczelników Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, rysuje się obraz naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej jako osoby autorytarnej, konfliktowej, aroganckiej, zawistnej, emocjonalnej oraz apodyktycznej. Z uwagi na nieograniczony dostęp do generała M. była swego rodzaju +super-naczelnikiem+, który w imieniu komendanta wojewódzkiego policji w Opolu wydawał polecenia służbowe innym naczelnikom, jak i komendantom powiatowym policji" - ocenia w liście RPO.

"Taki sposób postępowania p. Katarzyny S. nie był przez kadrę akceptowany. Jednak wszelkie podejmowane próby polemiki z poleceniami naczelnik kończyły się jednoznacznie negatywną reakcją ze strony komendanta Leszka M." - opisuje RPO zbadane przez jego pracowników panujące w jednostce stosunki międzyludzkie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.