RP: zniesienie obowiązkowych badań pracowników zmniejszy koszt pracy

0 0
RP: zniesienie obowiązkowych badań pracowników zmniejszy koszt pracy

Pierwszy krok do likwidacji umów śmieciowych - tak o projekcie nowelizacji kodeksu pracy autorstwa Ruchu Palikota mówi poseł RP Dariusz Dziadzio. Projekt zakłada zniesienie obowiązkowych badań dla pracowników, których koszt ponoszą pracodawcy.

Projektem w środę zajmie się Sejm. Jego celem, podkreślił Dziadzio na konferencji prasowej, jest obniżenie wysokich kosztów pracy.

Zdaniem posła wysokie koszty pracy powodują, że pracodawcy w większym stopniu unikają zatrudniania nowych pracowników na etacie i oferują im umowy wyłącznie śmieciowe; uchwalenie ustawy będzie pierwszym krokiem do likwidacji umów śmieciowych.

Dziadzio podkreślił, że obecnie kodeks pracy zobowiązuje pracodawców do wysyłania nowych pracowników na badania wstępne, po jakimś czasie na badania okresowe, a w przypadku przebywania na zwolnienie ponad 30 dni - na badania kontrolne. Jak ocenił, jest to "dość kosztowne" dla pracodawców, którzy pokrywają koszty badań, przejazdu na badania, muszą też wypłacać pensję w czasie, gdy pracownik jest na badaniach.

Poseł poinformował, że projekt ustawy znosi badania wstępne, kontrolne, jak i okresowe. Przekonywał, że w przypadku zawodów, przy których nie występują zagrożenia dla zdrowia pracowników, nie ma potrzeby przeprowadzania badań. Dodał, że zakres zawodów objętych badaniami - zgodnie z projektem ustawy - zostanie określony rozporządzeniem ministrów zdrowia oraz pracy i polityki społecznej.

Jak podkreślił, projekt ustawy nie ogranicza prawa do badań, bo w przypadku, gdy pracownik poczuje się źle, będzie mógł wystąpić do pracodawcy o skierowanie go na badania.

Projekt nowelizacji kodeksu pracy wchodzi w skład pakietu projektów ustaw dla przedsiębiorców, który zaprezentowano w październiku w Krakowie podczas zorganizowanego przez Ruch Palikota Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.