Rosati: Propozycje podatkowe Nowoczesnej są gorsze od propozycji PO

Dariusz Rosati z PO ocenił, że propozycja Nowoczesnej wprowadzenia 16-proc. podatku PIT nie zmniejsza szarej strefy. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru odpowiedział, że propozycja jego ugrupowania jest dobrze policzona i neutralna budżetowo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rosati: Propozycje podatkowe Nowoczesnej są gorsze od propozycji PO

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

27 wrz 2015 16:50


- Jeśli chodzi o propozycję podatkową 3 x 16 proc., to zaczynając od podatku PIT, chcę zwrócić uwagę, że w istocie ta propozycja nie rozwiązuje żadnego z problemów, z jakimi polska gospodarka obecnie się boryka - podkreślił Rosati.

Propozycja ta oznacza - jego zdaniem - wzrost obciążeń podatkowych dla najuboższych grup społecznych i obniżenie tych obciążeń dla osób najlepiej zarabiających.

- Rodzina czteroosobowa, w której jedna osoba pracuje i zarabia średnią krajową, w wyniku wprowadzenia propozycji Ryszarda Petru, otrzymałaby obniżenie należnego podatku mniej więcej o niecałe 200 zł, ale straciłaby w stosunku do obecnego stanu rzeczy ponad 2 tys. zł w skali rocznej, w wyniku utraty ulgi na dzieci i utraty możliwości wspólnego rozliczania się małżonków - ocenił polityk PO.

- 16 proc. podatek liniowy i likwidacja wszystkich ulg oznacza drastyczne pogorszenie sytuacji materialnej rodzin, a zwłaszcza wielodzietnych - zaznaczył.

Propozycja PO jest lepsza

Jak mówił, ta propozycja jest zdecydowanie gorsza od reformy podatkowej zaproponowanej przez PO. Wprowadzenie 16-proc. podatku PIT ani nie zmniejsza szarej strefy, ani nie zmniejsza klina podatkowego.

Nie ogranicza kosztów związanych z pracownikami, ani nie stanowi uproszczeń w systemie obciążeń przedsiębiorców, bo oni nadal płacą swoje składki i składki za pracowników. I wreszcie nie zawiera żadnych rozwiązań prorodzinnych - ocenił.

Rosati odniósł się również do pomysłu Ryszarda Petru dotyczącego podatku VAT.

- Jednolita stawka VAT spełnia postulat neutralności systemu podatkowego, pozwala unikać pewnych zniekształceń, jeśli chodzi o przesuwanie czy wykorzystywanie niższych stawek podatkowych do nadużyć. Niemniej jednak ma - w moim przekonaniu - jedną podstawową wadę: stwarza nieproporcjonalne, duże obciążenia znowu dla rodzin najmniej zarabiających - podkreślił.

Koszt 20 mld zł

Polityk PO mówił również o pomyśle Nowoczesnej, zgodnie z którym podatek CIT spadłby z 18 do 16 proc. Oznaczałoby to - w jego ocenie - ok. 5 mld zł ubytku dochodów budżetowych.

Rosati ocenił, że wprowadzenie propozycji podatkowych Nowoczesnej kosztowałoby budżet 20 mld zł.

Mówiąc o emeryturach, zwrócił uwagę, że KRUS nie został zlikwidowany, bo PO nie miała wymaganej większości przez dwie ostatnie kadencje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.