Roman Giertych: Ozusowanie umów zleceń? Trzy miesiące vacatio legis niezgodne z konstytucją

0 0
Roman Giertych: Ozusowanie umów zleceń? Trzy miesiące vacatio legis niezgodne z konstytucją
Roman Giertych

W przypadku oskładkowania umów-zleceń trzymiesięczny okres vacatio legis nie jest wystarczający. Ile zatem powinien trwać?

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i określenie nowego zakresu umów podlegających obowiązkowi odprowadzania składek do ZUS uznać należy za dopuszczalne w świetle uprawnień władzy ustawodawczej i Konstytucji RP. Nie oznacza to jednak, że całość projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest prawidłowa.

Czytaj też: Umowy-zlecenia już nie będą tak atrakcyjne dla pracodawców

Art. 5 ustawy przewiduje bowiem, że ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia w dzienniku ustaw RP. Mając na względzie praktykę polskiego rynku w zakresie umów stwierdzić należy, iż ustalenie tak krótkiego vacatio legis narusza wyrażoną w art. 2 Konstytucji RP zasadę państwa prawa, a w szczególności zasadę prawidłowej legislacji.

Nowelizacja w sposób ewidentny wpłynie na stosunki prawne rozpoczęte przed jej wejściem w życie i skalkulowane według poprzednich przepisów. Każdy przedsiębiorca ma prawo oczekiwać pewnej stabilności prawnej, ma prawo oczekiwać, że czynniki przyjęte przez niego do kalkulacji danego przedsięwzięcia nie zmienią się w trakcie jego realizacji.

Czytaj też: Lewiatan: Jeśli zbyt szybko ozusujemy umowy zlecenia, ucierpią na tym pracownicy

W sytuacji, gdy władza jest sprawcą owego czynnika, przedsiębiorcom należy się zapewnienie minimum stabilności i możliwości dostosowania do zmieniających się przepisów. Taką możliwość daje właśnie okres vacatio legis, który winien być adekwatny do skutków uchwalenie nowych przepisów, a w szczególności ich wpływu na już zawarte umowy.

Doktryna i orzecznictwo konstytucyjne poświęca wiele uwagi przy opracowaniu zasad, jakimi kierować się winien ustawodawca nie tylko w zakresie merytorycznej zawartości danego aktu, ale również jego procedowania, uchwalania i wprowadzania do systemu prawnego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Romanie Giertychu! Przypomnij pan, jak to było, kiedy każdego miesiąca mogła być innej wysokości składka ZUS! Pan i koalicjanci nie zmieniliście tego. To burzyło stabilizację przedsiębiorstw i brak możliwości planowania i przewidywania. Kompletny chaos, a mimo tego przedsiębiorcy dawali radę. Tym razem zmiany te spowodują normalność. Jestem pracownikiem ochrony w firmie wykonującej usługę na rzecz ZUS. Do maja 2013 pracowłam na umowę o pracę, ale po kolejnym przetargu ZUS wyłonił firmę, która zaoferowała wszystkim typową umowę śmieciową, czyli dwa zlecenia za 5 zł/godz. i składki ZUS od kwoty 50zł. Mimo, iż każdy wie, że praca wyczerpuje wszystkie znamiona umowy o pracę, takowej nie posiadamy. Komu będzie pdxykro, że ta firma upadnie? Ano chyba prezesem j dyrektorom, bo ja z utęsknieniem czekam na takie rozwiązanie prawne, które wyeliminuje tego "pracodawcę" z rynku i pozwoli na działanie firmom, w cwaniacki sposób wykluczonych.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.