Rodzice zbyt dużo oddają państwu ze swoich pensji

Mamy antyrodzinny sposób obciążania pensji. Preferencje dla rodziców są dużo niższe niż w krajach OECD.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rodzice zbyt dużo oddają państwu ze swoich pensji

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Rzeczpospolita/PAP

4 kwi 2013 11:29


Eksperci wskazują, że biorąc pod uwagę naszą dramatyczną sytuację demograficzną - zajmujemy 212. miejsce na 224 kraje świata pod względem wskaźnika dzietności - polityka fiskalizmu wobec rodzin jest trudna do zrozumienia - alarmuje „Rzeczpospolita".

Tym bardziej że Polska w najnowszym raporcie jest wymieniana przez OECD jako jeden z trzech krajów, w którym w ubiegłym roku najbardziej wzrosły obciążenia nakładane na pracę.

Prof. Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha za niską dzietność w Polsce wini właśnie m.in. wysokie narzuty na wynagrodzenia.

„Skoro tatuś i mamusia muszą znaczną część swojej pensji oddać państwu, to jak spodziewać się, że będą mieli liczne potomstwo" - pyta Gwiazdowski.

Stanisław Kluza z SGH, były szef KNF, mówi, że uderza go wręcz niechęć i restrykcyjność polskiego fiskusa w stosunku do rodzin.

„Dzieci traktuje się u nas jak luksus, rodziców karze się za ich posiadanie. To krótkowzroczna polityka, bo z punku widzenia państwa to ono jest największym beneficjentem tego, że ludzie decydują się na potomstwo" - podkreśla.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.