RODO: Co z przechowywaniem danych pracowników czy osób aplikujących o pracę?

W przypadku kandydatów do pracy można przetwarzać dane osobowe do końca okresu przedawnienia roszczeń. Może się bowiem okazać, że kandydat pozwie swojego niedoszłego pracodawcę o dyskryminację na etapie zatrudniania i wtedy ten pracodawca musi mieć jego CV - mówi dr Maciej Kawecki, koordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych z Ministerstwa Cyfryzacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

RODO: Co z przechowywaniem danych pracowników czy osób aplikujących o pracę?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (Agnieszka Widera)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

12 paź 2017 13:56


W maju 2018 roku w pełni wejdzie w życie RODO, czyli unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Kończą się też konsultacje nowelizacji ustawy o ochronie danych osobowych, która z początkiem 2018 r ma trafić do Sejmu.

- Zostało nam mamy bardzo mało czasu, bo RODO wymusza zmianę systemów informatycznych, a te zmienia się długo, do tego jest to proces jest koszto- i czasochłonny - mówi Kawecki.

RODO daje prawo do żądania usunięcia danych osobowych z wszystkich nośników, prawo do przeniesienia naszych danych osobowych i obowiązek poinformowania o wszelkich naruszeniach – to trójca nowych uprawnień, których w dzisiejszym systemie prawnym kompletnie nie ma.

- Jeśli dojdzie do naruszenia zasad ochrony danych osobowych obywatela, np. do wycieku, urząd ma obowiązek poinformować organ nadzorczy, czyli przyszłego prezesa urzędu ochrony danych osobowych - zaznacza Kawecki.

Czytaj też: Firmy muszą chronić dane osobowe kandydatów. Za wyciek będą kary

W przypadku danych pracowników czy osób aplikujących o pracę - jak wyjaśnia Kawecki - prawo do bycia zapomnianym to prawo które więcej obiecuje, niż daje.

- W przypadku sektora zatrudnienia przepisy kodeksu pracy przewidują wprost okres przechowywania danych osobowych pracowników. Mało tego, w przypadku kandydatów do pracy można przetwarzać te dane do końca okresu przedawnienia roszczeń. Może się bowiem okazać, że kandydat pozwie swojego niedoszłego pracodawcę o dyskryminację na etapie zatrudniania i wtedy ten pracodawca musi mieć jego CV i musi mieć możliwość wykazania, udowodnienia że dany kandydat był gorszy od pozostałych - tłumaczy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Mu 2017-10-13 15:47:59

Czy ktoś u Państwa czyta artykuły przed publikacją? Jest w nich dużo błędów stylistycznych oraz powtórek słów itp.

artmetic ekonsulting 2017-10-13 00:41:10

Audyt ochrony danych osobowych: artmetic.pl