Resort pracy: Plan finansowy FUS zgodnie z planem

Plan finansowy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest realizowany zgodnie z planem, wszystko działa sprawnie - mówił dziś wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior, przedstawiając w Senacie informację o sytuacji finansowej FUS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Resort pracy: Plan finansowy FUS zgodnie z planem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 paź 2014 15:15


Bucior informował o sytuacji finansowej od stycznia do końca lipca 2014 roku, czyli przez siedem pierwszych miesięcy roku.

W tym okresie, przy upływie czasu na poziomie 58,3 proc. przychody FUS wyniosły 59,5 proc., a koszty 57,1 proc.

Czytaj też: OFE przekażą do ZUS 4,7 mld zł w tym roku i 3,8 mld zł w następnym

- To oznacza, że przychodów FUS ma więcej, a kosztów ma mniej - mówił Bucior. Największą wartość stanowi refundacja składek na OFE, która osiągnęła w tym okresie poziom aż 85,5 proc.

Czytaj też: Nie trzeba przebywać w Polsce, by pobierać rentę socjalną

Związane to jest jednak, jak wyjaśniał Bucior, z wejściem w życie nowej ustawy o OFE i decyzjami, jakie ubezpieczeni mieli podjąć między kwietniem a lipcem br., czy chcą dalej swoje składki przekazywać do OFE.

Odpowiadając na pytania senatorów Bucior informował również, że sytuacja finansowa FUS w roku 2015 ma być jeszcze lepsza niż w roku bieżącym.

Występujący także w Senacie prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk uzupełnił te informacje o dane z sierpnia i września. Zapewniał, że w kolejnych miesiącach "wszystko idzie zgodnie z planem", a trend, który można było zaobserwować w pierwszych miesiącach roku, jest zachowany. - Koszty są nawet trochę niższe niż planowane - podkreślał Derdziuk.

Prezes ZUS informował, że ściągalność składek w tym okresie wynosiła 98,9 proc. Poinformował też przy okazji, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił np. "istotny spadek osób, które otrzymują renty z tytułu niezdolności do pracy".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.