Radosław Mleczko, MPiPS: Chciałbym połączyć urlop rodzicielski z wychowawczym

Ojciec powinien mieć prawo do urlopu rodzicielskiego niezależnie od tego, czy ma do niego prawo matka - ocenia wiceminister pracy i polityki społecznej Radosław Mleczko.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Radosław Mleczko, MPiPS: Chciałbym połączyć urlop rodzicielski z wychowawczym

PODZIEL SIĘ


Autor: Agata Szczepańska (PAP)

9 mar 2015 13:41


Chcielibyśmy takie rozwiązanie wprowadzić, jednak musimy brać pod uwagę koszty - mówi wiceminister. - Urlop się przyjął, wykorzystywany jest na dużą skalę. Jesteśmy w kontakcie z organizacjami pozarządowymi, m.in. matkami pierwszego kwartału, ich uwagi są inspiracją do zmian. Działa też nasza strona www.rodzicielski.gov.pl, która jest instrumentem do zadawania pytań, a także kierowania uwag oraz komentarzy" - podkreślił Mleczko.

Ponad półtora roku temu wprowadzono nowy urlop rodzicielski. MPiPS zapowiadało, że po kilkunastu miesiącach sprawdzi, jak nowe rozwiązania funkcjonują w praktyce i w razie potrzeby przygotuje nowelizację ustawy. Gotowa jest już informacja dla Sejmu w tej sprawie. Resort zapowiadał, że wprowadzone zostaną zmiany, które mają ułatwić korzystanie z tego uprawnienia. Wiceminister Radosław Mleczko zapewnia jednak, że żadnych radykalnych zmian nie będzie.

Czytaj też: Na urlop rodzicielski będą mogli się wybrać również ojcowie

Jego zdaniem wprowadzone wraz z urlopami mechanizmy, które miały sprawić, że będą one elastyczne, np. możliwość przekazywania sobie urlopu czy wyboru ścieżki finasowania (albo od razu 80 proc. albo 100 proc. przez pierwsze pół roku i 60 proc. przez kolejne sześć miesięcy), są dostrzegane i chętnie wykorzystywane przez rodziców.

- Nie ma co się porywać na rewolucje, nie będziemy dokonywać radykalnych zmian. To, co jest przedmiotem naszej troski, to dwa elementy: po pierwsze ojcowie i ich możliwość dostępu do urlopów - obecnie na zasadzie pierwotnego prawa matki oraz wykorzystywanie urlopu i przekazywanie go sobie nawzajem przez rodziców bez względu na to, jaka jest podstawa składki - czy to jest pracownik lub pracownica czy ktoś ubezpieczony z innego tytułu - powiedział wiceminister.

Obecnie ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, gdy uprzednio zostanie wykorzystany dodatkowy urlop macierzyński, a wcześniej - urlop macierzyński (z którego pierwsze 14 tygodni jest zarezerwowane wyłącznie dla pracownicy - matki dziecka). W innym przypadku ojciec, nawet jeśli pracował i opłacał składki, nie może skorzystać z urlopu, ponieważ jego prawo wynika z uprawnień matki. "Chcemy poddać pod dyskusję zmiany w tym zakresie" - przyznał Mleczko, podkreślając, że jest to kluczowa sprawa do załatwienia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.