Rada Ochrony Pracy: Trzeba poprawić bezpieczeństwo pracy

- Stan dbałości o zdrowie i życie pracujących w naszym kraju pozostaje daleki od oczekiwań - oceniła Rada Ochrony Pracy w wydanym w czwartek (28 kwietnia) apelu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rada Ochrony Pracy: Trzeba poprawić bezpieczeństwo pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

28 kwi 2016 16:13


Rada Ochrony Pracy zaapelowała w czwartek (28 kwietnia), w Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, do rządu i Sejmu o wzmożenie wysiłków, inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć służących ochronie życia i zdrowia człowieka w pracy. Zdaniem Rady potrzebna jest całościowa i spójna narodowa polityka ochrony pracy.

- Wypadki przy pracy wpisują się na czarną listę ludzkich dramatów, są tragedią dla ofiar, ich rodzin i bliskich. Obciążają budżet państwa, przekładając się na wielomilionowe nakłady odszkodowawcze i rentowe. Tymczasem stan dbałości o zdrowie i życie pracujących w naszym kraju pozostaje daleki od oczekiwań - oceniła Rada.

Czytaj też: Wypadki to wcale nie największe wyzwanie współczesnego BHP?

Jej zdaniem, zadania jakie w tym zakresie wykonują organy nadzoru i kontroli warunków pracy, wymagają szerokiej współpracy i zaangażowania m.in. administracji rządowej i samorządowej oraz pracowników i pracodawców.

- Potrzeba nam sformułowania całościowej i spójnej narodowej polityki ochrony pracy. Jej celem byłoby stworzenie ogólnych ram dla poprawy warunków i środowiska pracy. Szczególną rolę do odegrania ma tutaj Sejm jako najwyższy organ władzy ustawodawczej w państwie. Jego powaga byłaby gwarantem przeprowadzenia pożądanych zmian we właściwym kierunku - oceniła Rada.

Przewodniczący Rady Ochrony Pracy Janusz Śniadek zaznaczył w czwartek w Sejmie, że dane statystyczne dotyczące wypadków przy pracy nie oddają pełnej skali tego zjawiska, ponieważ wypadkom tym coraz częściej ulegają osoby wykonujące prace na innej podstawie niż stosunek pracy i nie są ujmowanie w tych statystykach. - Zbyt często dążenie do zysku i jak najwyższej rentowności w firmach odbywa się kosztem obniżenia poziomu bezpieczeństwa i wzrostem zagrożeń dla pracowników - mówił Śniadek.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił z kolei, że koszty związane z wypadkami przy pracy ponoszone przez państwo są ogromne. Zaznaczył, że choć corocznie w wypadkach przy pracy ginie ponad 300 osób, to jednak obserwowany jest spadek liczby wypadków przy pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.