Rada Ochrony Pracy omówi planowane działania inspekcji pracy

Program działań Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) na lata 2016-2018 ma być głównym tematem kolejnego posiedzenia sejmowej Rady Ochrony Pracy, które odbędzie się we wtorek, 15 grudnia o godz. 9.30 - poinformowała Kancelaria Sejmu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rada Ochrony Pracy omówi planowane działania inspekcji pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: AS/PulsHR.pl

13 gru 2015 18:16


Zgodnie z informacjami PIP, działania Inspekcji będą się koncentrować m.in. na kontroli umów pomiędzy pracodawcami i pracownikami, zwłaszcza w kontekście nadużywania umów cywilnoprawnych. Państwowa Inspekcja Pracy ma również zajmować się czasem pracy, w tym pracy wykonywanej w warunkach zagrożenia szkodliwymi czynnikami. Szczególną uwagę PIP planuje poświęcić przestrzeganiu prawa wobec pracowników tymczasowych, m.in. pod kątem zasady równego traktowania ich w porównaniu z innymi pracownikami - czytamy na stronie Sejmu.

Kancelaria informuje również, że na wtorkowym posiedzeniu, Rada Ochrony Pracy ma też podsumować rozpoczętą 13 listopada br. dyskusję na temat eliminowania zagrożeń wypadkami w budownictwie. Planowane jest przyjęcie stanowiska w tej sprawie. Sformułowane przez Radę zalecenia zostaną przesłane do Państwowej Inspekcji Pracy .

Rada Ochrony Pracy nadzoruje warunki pracy. Sprawuje też nadzór nad działaniami Państwowej Inspekcji Pracy. Poza tym Rada m.in. opiniuje projekty aktów prawnych i inicjuje działania związane z ratyfikacją konwencji międzynarodowych oraz międzynarodowych norm dotyczących ochrony pracy. Do jej kompetencji należy też ocena zakresu ochrony pracy w Polsce. W swoich działaniach może występować do organów administracji rządowej i samorządowej, organizacji pracodawców i pracowników - przypomina Kancelaria Sejmu.

Radę powołuje i odwołuje marszałek Sejmu, a jej kadencja trwa 4 lata. Zasiadają w niej m.in. parlamentarzyści, a także członkowie zgłoszeni m.in. przez Prezesa Rady Ministrów, centrale związkowe, organizacje pracodawców, eksperci oraz przedstawiciele nauki zajmujący się problematyką ochrony pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.