Rada Dialogu Społecznego ma już dwa lata. Jak członkowie Rady oceniają jej pracę?

Mijają dwa lata od powstania Rady Dialogu Społecznego. 24 lipca 2015 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, którą 3 sierpnia tego samego roku podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Postanowiliśmy zapytać członków RDS (wiceministra pracy Stanisława Szweda, Henrykę Bochniarz z Konfederacji Lewiatan, Dorotę Gardias z FZZ, Jana Guza z OPZZ, Piotra Dudę z NSZZ "Solidarność", Jerzego Bartnika ze Związku Rzemiosła Polskiego, Zbigniewa Żurka z BCC i Arkadiusza Pączkę z Pracodawców RP), jak oceniają dotychczasową pracę RDS i dialog społeczny.

Autor: Justyna Koc 3 sie 2017 7:30

REKLAMA

– Trudno jest dokonać jednoznacznej oceny po tych dwóch latach. W ustawie możemy sobie zapisać wszystko. Tylko co z tego? Nie ma przepisu na dialog. Ostatecznie przy stole siadają ludzie, którzy powinni słuchać siebie nawzajem.
Dostrzegam kilka palących problemów.

Po pierwsze jako partnerzy społeczni nie omawiamy na Radzie projektów poselskich. To rodzi poważne problemy – przecież gdyby ustawa o Sądzie Najwyższym "poszła" jako projekt rządowy, to trafiłaby do Rady Dialogu Społecznego i być może nie doszłoby do tak gigantycznego "rozlewu krwi".

Po drugie brakuje mi realnego, aktywnego patronatu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jednakże ostatnie decyzje Prezydenta sygnalizują, iż w najbliższym czasie sytuacja może ulec zmianie na lepsze.

Za całkowitą klęskę uznaję postawę ministra zdrowia, Pana Konstantego Radziwiłła. PiS przepycha ustawy resortu zdrowia wbrew woli związków zawodowych i pracodawców. Wiele lat potrwa, zanim uda się naprawić system, który i tak przeżywał głęboki kryzys – mówi Dorota Gardias, szefowa Forum Związków Zawodowych, wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego. (Fot. mat. pras.)


Puls HR Puls HR

Rada Dialogu Społecznego ma już dwa lata. Jak członkowie Rady oceniają jej pracę?


REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.