Rada Dialogu Społecznego ma już dwa lata. Jak członkowie Rady oceniają jej pracę?

Mijają dwa lata od powstania Rady Dialogu Społecznego. 24 lipca 2015 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, którą 3 sierpnia tego samego roku podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Postanowiliśmy zapytać członków RDS (wiceministra pracy Stanisława Szweda, Henrykę Bochniarz z Konfederacji Lewiatan, Dorotę Gardias z FZZ, Jana Guza z OPZZ, Piotra Dudę z NSZZ "Solidarność", Jerzego Bartnika ze Związku Rzemiosła Polskiego, Zbigniewa Żurka z BCC i Arkadiusza Pączkę z Pracodawców RP), jak oceniają dotychczasową pracę RDS i dialog społeczny.

Autor: Justyna Koc 3 sie 2017 7:30

REKLAMA

– Rada Dialogu Społecznego bez wątpienia okazała się ważnym miejscem debaty na temat spraw społeczno-gospodarczych. Nie mam wątpliwości co do tego, że godnie zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. Mimo to, dostrzegam wiele niedostatków, których partnerzy społeczni, za wyjątkiem NSZZ „Solidarność”, nie chcą zmienić.

Biuro Rady, a tym samym cała Rada, organizacyjnie podlega Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To uzależnia Radę od strony rządowej. By temu zaradzić, NSZZ „Solidarność” zaproponowała stworzenie odrębnej instytucji o nazwie: Rzecznik Dialogu Społecznego. Rzecznik tworzyłby zupełnie niezależną platformę dialogu dla trzech stron. Niestety, partnerom brakuje odwagi by tej zmiany dokonać.

Ważne jest także dalsze promowanie i popularyzowanie wiedzy na temat dialogu społecznego w naszym kraju. Ostatnie dwa lata nie zmieniły w istotny sposób świadomości Polaków na temat znaczenia dialogu. Uważam także, że Rada od pewnego czasu niepotrzebnie jest wciągana w spór partyjny. Należy tego unikać i skupiać się na pracy merytorycznej, zgodnej z kompetencjami Rady – komentuje Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność", wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego. (Fot. PTWP)


Puls HR Puls HR

Rada Dialogu Społecznego ma już dwa lata. Jak członkowie Rady oceniają jej pracę?


REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.