Rada Dialogu Społecznego, Duda: Przy zamówieniach publicznych zawsze powinny być stosowane klauzule społeczne

• 18 lutego zbierze się Rada Dialogu Społecznego.
• Związkowcy, pracodawcy i rząd omówią m.in. zasady stosowania klauzuli społecznej w systemie zamówień publicznych.
• Tematem będzie też polityka klimatyczna państwa i ustawa o podatku od handlu detalicznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rada Dialogu Społecznego, Duda: Przy zamówieniach publicznych zawsze powinny być stosowane klauzule społeczne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 lut 2016 12:13


Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, szef Solidarności Piotr Duda powiedział, że tematem obrad 18 lutego będzie projekt wspólnego stanowiska dotyczącego obligatoryjnego stosowania klauzul społecznych przy zamówieniach publicznych. "Przy zamówieniach publicznych zawsze powinny być zawierane z pracownikami umowy o pracę, zawsze powinno być zachowywane minimalne wynagrodzenie za pracę - czyli właśnie klauzule społeczne" - powiedział.

Ocenił, że podczas lutowego posiedzenia może po raz pierwszy uda się przyjąć wspólne stanowisko trzech stron dialogu dotyczące pakietu klimatycznego - w sprawie nowej proponowanej przez Komisje Europejską dyrektywy o handlu emisjami CO2.

"Polski rząd musi przygotować uwagi do propozycji tej dyrektywy, jako stanowisko kraju członkowskiego. Może uda się przygotować wspólne stanowisko rządu, związków zawodowych i pracodawców - pracuje nad tym intensywnie jeden z zespołów RDS" - powiedział. Zaznaczył, że na posiedzenie zostanie zaproszony pełnomocnik rządu ds. pakietu klimatycznego i minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Czytaj też: Pracodawcy i związkowcy apelują do premier Szydło o stosowanie klauzul społecznych w przetargach

Szef Rady chce też, by podczas posiedzenia omówiony został rządowy projekt ustawy o podatku od handlu detalicznego. Duda przed kilkoma dniami pisał do premier Beaty Szydło, że projekt przygotowywany jest z pominięciem konsultacji z Radą.

"Członkowie Rady interweniowali u mnie, że minister finansów chce bez konsultacji przeprowadzić projekt. Jednak w środę otrzymaliśmy oficjalnie projekt ustawy z pismem ministra Henryka Kowalczyka o tym, że wersja MF to był projekt nieoficjalny. Mailem otrzymałem i przekazałem do zespołu RDS i poszczególnych organizacji projekt do zaopiniowania" - powiedział przewodniczący RDS.

"Do 16 lutego każda z organizacji przygotuje swoje stanowisko, a jeśli zespół RDS zarekomenduje wspólne stanowisko związków i pracodawców będziemy głosować je na posiedzeniu plenarnym Rady" - wyjaśnił Duda.

"Może zaopiniujemy też pozytywnie powstanie nowej komisji kodyfikacyjnej prawa pracy - do przygotowania całkowicie nowego kodeksu pracy" - powiedział. "Na pewno będziemy korzystali z dorobku poprzedniej komisji kodyfikacyjnej" - dodał.

Duda powiedział, że RDS przyjmie też plan pracy na 2016 r. Rada ustali też zasady opiniowania rządowych projektów, które wpływają do RDS - mówił.

W Radzie zasiadają 62 osoby - przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Swych przedstawicieli ma w niej również prezydent oraz prezesi NBP i GUS. RDS zastąpiła Komisję Trójstronną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.