PwC: Pracownicy wykonujący prace B+R będą tańsi

0 0
PwC: Pracownicy wykonujący prace B+R będą tańsi
Od 1 stycznia korzystne dla podatników zmiany w uldze na działalność badawczo-rozwojową. (Fot. Fotolia)

• Sejm uchwalił ustawę zmieniającą niektóre ustawy określające warunki prowadzenia działalności innowacyjnej.
• Zgodnie z zamierzeniami projektodawców część przepisów ma wejść w życie już 1 stycznia 2017 r.
• Projekt ustawy przewiduje m.in. rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych jako działalność B+R, podwyższenie progów kwot podlegających odliczeniu oraz wydłużenie okresu dokonywania odliczeń.

Nowa ustawa zakłada wprowadzenie do katalogu kosztów kwalifikowanych kosztu pozyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, co ma dotyczyć całego procesu od opracowania dokumentacji do rejestracji, wraz z opłatami okresowymi. Jednak koszty te będą dotyczyły wyłącznie małych i średnich przedsiębiorstw.

Podwyższenie wysokości odpisów z tytułu ulgi B+R

Obecnie małe i średnie przedsiębiorstwa odpisują dodatkowo od podstawy opodatkowania 30 proc. z tytułu wynagrodzeń i 20 proc. z tytułu pozostałych kosztów. Od 2017 r. MŚP na wszystkie rodzaje kosztów będą mogły korzystać z odpisu w wysokości 50 proc. Duże przedsiębiorstwa korzystają obecnie z dodatkowych odpisów: 30 proc. na wynagrodzenia i 10 proc. na pozostałe koszty – oba te progi wzrosną odpowiednio do 50 proc. i do 30 proc.

Czytaj też: Polskie koszty pracy jednymi z najniższych w UE

- Nowe wysokości odpisów oznaczają, że na przykład na kosztach wynagrodzeń przedsiębiorcy zyskają 9,5 proc. tych kosztów, w formie niezapłaconego podatku. Można więc przyjąć, że o tyle właśnie będą dla nich tańsi pracownicy wykonujący prace B+R – mówi Beata Tylman, dyrektor w zespole Innowacje i B+R w PwC.

- Dzięki uchwalonej przez Sejm nowelizacji, od 1 stycznia 2017 r. korzyści podatkowe z ulgi B+R mogą osiągnąć poziom porównywalny do poprzednio obowiązującej ulgi na nabycie nowych technologii, obowiązującej do końca 2015 r. – mówi Marcin Sidelnik, dyrektor w dziale-prawno-podatkowym PwC.

Eksperci PwC zwracają uwagę, że ustawa nowelizująca m.in. ulgę B+R przewiduje również szereg innych zmian dla podatników prowadzących działalność B+R, m.in.:

• Zwrot gotówkowy dla nowych przedsiębiorców prowadzących działalność B+R

Nowo powstałe przedsiębiorstwa, które nie wygenerują zysku podatkowego w odpowiedniej wysokości, będą uprawnione do otrzymania kwoty odpowiadającej iloczynowi nieodliczonej ulgi B+R i stawki podatku. Za nowe przedsiębiorstwa uznawani są podatnicy rozpoczynający działalność.

• Wydłużenie okresu odliczenia

Zwiększenie okresu odliczenia (odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części) z 3 lat do 6 lat w przypadku straty podatkowej lub zbyt małej podstawy opodatkowania do rozliczenia kosztów kwalifikowanych za dany rok podatkowy.

• Wyłączenie z przychodów aportu własności intelektualnej

Od 1 stycznia 2017 r. ma również na stałe zniknąć opodatkowanie podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej wnoszonego przez podmiot komercjalizujący.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.