PSL chce zbierać podpisy pod projektem dot. emerytury po 40 latach pracy

0 0
PSL chce zbierać podpisy pod projektem dot. emerytury po 40 latach pracy
PSL złoży swój projekt umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach pracy jako projekt obywatelski (fot. facebook.com)

· PSL złoży swój projekt umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach pracy jako projekt obywatelski.
· Partia złożyła wniosek o rejestrację komitetu u marszałka Sejmu, co umożliwia zbieranie podpisów pod projektem.
· Projekt ludowców został odrzucony przez Sejm pod koniec listopada.
· To ten sam projekt, który ludowcy złożyli też w poprzedniej kadencji.

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił na środowym (3 lutego) briefingu w Sejmie, że ludowcy złożyli u marszałka sejmu wniosek o rejestrację obywatelskiego komitetu, który będzie zbierał podpisy pod projektem "Dobra emerytura po 40 latach".

"To jest szansa dla tych, którzy najciężej pracują na skorzystanie z wypracowanych przez siebie pieniędzy i na przejście na emeryturę. To jest szansa dla tych wszystkich, którzy zaczęli pracę, którzy odprowadzali składki i mają prawo do emerytury. To jest propozycja dla pielęgniarek, dla rzemieślników, dla rolników. To jest propozycja dla wszystkich" - mówił b. minister pracy.

Jego zdaniem proponowane przez ludowców rozwiązanie daje prawo wyboru. "Wydaje się, że PSL staje dziś największą partią wolności" - ocenił Kosiniak-Kamysz, który przypomniał, że w listopadzie przeciwko projektowi PSL głosowały PO, Nowoczesna i Kukiz'15, a PiS wstrzymało się od głosu, co doprowadziło do odrzucenia projektu.

Zdaniem polityka, projekt budzi duże zainteresowanie. Dodał, że PSL rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod projektem, a informacje na jego temat można znaleźć na stronie internetowej: www.dobraemerytura.info.

Prezes Stronnictwa zapowiadał już w styczniu, że ludowcy będą kontynuować starania o przyjęcie tego projektu, dlatego zdecydowali się na zorganizowanie "obywatelskiej akcji" zbierania podpisów przy udziale związków zawodowych i organizacji pozarządowych.

Projekt ludowców zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat. Propozycja PSL przewiduje, że niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę, będzie można przejść na emeryturę po 40 składkowych latach. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia.

Projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę nawet tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej - czyli w wysokości kilkuset złotych. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej (dziś wynosi ona 880,45 zł) z budżetu państwa.

Sejm rozpatruje obywatelski projekt ustawy, jeśli wraz z nim złożonych zostanie wymagane minimum 100 tys. podpisów obywateli popierających go. Na ich zebranie komitet inicjatywy obywatelskiej ma trzy miesiące od czasu zarejestrowania. Po złożeniu podpisów w Sejmie są one liczone i weryfikowane.

W tej chwili w Sejmie toczą się prace nad prezydenckim projektem przewidującym obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Panie Kosiniak, jest Pan młodym, niewiele ponad 40 lat.Co pan wypisujesz! A pomyslał Pan o drugiej płci- o kobietach? W latach 70-tych nie było macierzyńskich, tylko wychowawcze bezpłatne, bez składek 3lata. Te lata są stracone u pana, bo nie liczą się, nie odprowadzane są składki. Ja mam do tyłu 5 lat. Co za dyskryminacja !!!!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.