PSL chce zagwarantowania kwotowej waloryzacji emerytur i rent

- PSL przedstawiło w środę projekt zmiany konstytucji, zakładający wprowadzenie zapisu gwarantującego dokonywanie corocznej kwotowej waloryzacji emerytur i rent. Spowoduje to - według ludowców - zmniejszenie dysproporcji między najwyższymi i najniższymi świadczeniami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PSL chce zagwarantowania kwotowej waloryzacji emerytur i rent

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 maj 2014 15:32


Szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury podkreślił na konferencji prasowej, że obecnie najwyższe emerytury w ZUS sięgają 7-8 tys. zł, a najwyższe emerytury mundurowe nawet 10 tys. zł.

"Przynajmniej w jakiejś części próbujemy wyrównać te dysproporcje" - zaznaczył Bury. Waloryzacja kwotowa - jak wyjaśnił - zapewni tym, którzy uzyskują niewielkie świadczenia, równy wzrost z otrzymującymi najwyższe. "Uważamy, że jest to jedyna forma sprawiedliwości społecznej" - dodał.

Nowy zapis ma być dodany do art. 67 konstytucji, który dotyczy prawa do zabezpieczenia społecznego.

W uzasadnieniu projektu napisano, że nowy przepis "zapewni coroczny wzrost emerytur i rent o określoną w ustawie kwotę". Podkreślono też, że terminy i zasady waloryzacji mają zostać określone w ustawie. Nowy zapis - według autorów projektu - sprawi, że wzrost emerytur i rent będzie przewidywalny dla emerytów i rencistów, co da im "poczucie bezpieczeństwa socjalnego".

Obecnie emerytury i rent są waloryzowane o wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.