Przywrócą zasiłki chorobowe funkcjonariuszy?

Do komisji spraw wewnętrznych Sejm odesłał w środę rządowy projekt dotyczący obniżenia - ze 100 do 80 proc. wynagrodzenia - zasiłku chorobowego funkcjonariuszy i żołnierzy. Komisja ma rozpatrzyć poprawki mające na celu wykreślenie zapisu o obniżeniu zasiłku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przywrócą zasiłki chorobowe funkcjonariuszy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 sty 2014 14:47


Głosowanie za projektem, ale z poprawkami, które mają przywrócić zapisy mówiące, że zasiłek chorobowy funkcjonariuszy i żołnierzy stanowi 100 wynagrodzenia, zapowiedziały w środę kluby SLD i TR.

Poprawki takie zostały zgłoszone przez posła Artura Ostrowskiego (SLD) podczas prac komisji, która wcześniej zajmowała się projektem. W jej sprawozdaniu, który jest rozpatrywany na bieżącym posiedzeniu Sejmu, znalazły się one jako wnioski mniejszości.

Jak oceniła Krystyna Łybacka (SLD), właściwą intencją rządowego projektu jest "PR-owski zabieg, który ma pokazać społeczeństwu zobaczcie, zabieramy przywileje". Podkreśliła przy tym, że błędem jest porównywanie służby do zwykłej pracy, bo tylko funkcjonariusze ślubują, że będą pełnić swoje obowiązki z narażeniem zdrowia i życia.

Za projektem, ale z poprawkami Ostrowskiego, głosować ma też TR - zapowiedział poseł tej partii Henryk Kmiecik.

Wniosek o odrzucenie projektu w całości zgłosił PiS. Za odrzuceniem głosować ma też klub Solidarnej Polski.

Jak ocenił poseł Jarosław Zieliński (PiS), tą ustawą "rząd chce zabrać bezpieczeństwo obywatelom", a powodem proponowanych zmian są "podejrzenia, nieufność i poszukiwanie pieniędzy". Dodał, że PiS poprze zmiany zmierzające do wprowadzenia mechanizmu kontroli zwolnień lekarskich funkcjonariuszy, ale nie zrobi tego w przypadku zapisów dotyczących obniżenia ich zasiłków chorobowych.

Projekt popiera koalicja rządowa. Poseł Marek Wójcik (PO) ocenił, że wypełnia on lukę prawną w przepisach o zasiłkach chorobowych, wprowadza też mechanizm kontroli zwolnień lekarskich, który obecnie nie istnieje.

Wójcik podkreślił, że obecne przepisy mogą prowadzić do nadużyć. Dodał, że w przypadku niektórych służb czas przebywania na zwolnieniach jest dwukrotnie dłuższy niż w przypadku ubezpieczonych w ZUS, co skutkuje tym, że obowiązki przebywających na zwolnieniach muszą przejąć inni funkcjonariusze.

Zaznaczył, że na wniosek przedstawicieli służb komisja zaproponowała wykreślenie z projektu przepisu, na mocy którego funkcjonariusze - po 128 dniach przebywania na zwolnieniu chorobowym - mogliby zostać zwolnieni ze służby.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.