Przez nowe przepisy niepełnosprawni mogą stracić pracę

WatchDog PFRON szacuje, że wejście w życie ustawy nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych może spowodować utratę pracy 15 tys. niepełnosprawnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przez nowe przepisy niepełnosprawni mogą stracić pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 lis 2015 12:21


26 października prezydent podpisał nowelizację tej ustawy – przepisy wejdą w życie 1 lipca 2016 r.

Niezależnie od tego, już dziś sytuacja na rynku pracy niepełnosprawnych nie wygląda najlepiej. W pierwszych miesiącach tego roku spadł współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w wieku 18-64 lat – w 2014 roku wyniósł on 27,1 proc., natomiast w I kwartale 2015 r. już 26,2 proc.

Zmniejszył się też wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy – z 22,8 w 2014 roku do 22 proc. Jest to stała tendencja, która utrzymuje się od października 2013 roku.

– Wrześniowa nowela w sprawie ulg na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych spotkała się z wieloma krytycznymi uwagami ze strony osób niepełnosprawnych jeszcze przed jej uchwaleniem – mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes grupy kapitałowej Loyd.

Zmiany niekorzystne dla pracowników

WatchDog PFRON szacuje, że wdrożenie tych zmian spowoduje upadek ok. 490 małych i średnich firm w ciągu kilkunastu miesięcy, a to wszystko dlatego, że ulgi we wpłatach do PFRON zmniejszą się z 80 do 50 proc. W efekcie z 39 tys. osób pracujących w ramach tzw. grup specjalnych, które miały pracę dzięki ulgom, około 15 tysięcy osób straci swoje posady.

– Oczywiste jest, że w obliczu nadużyć ze strony nieuczciwych podmiotów system wpłat na PFRON powinien zostać zmodernizowany i stać się bardziej transparentny. Zmiany, które wejdą w życie w lipcu 2016 roku nie są jednak korzystne dla osób niepełnosprawnych i nie przełożą się na ich aktywizację zawodową – uważa Bartosz Kaczmarczyk.

Jego zdaniem nowelizacja ustawy osłabia podmioty uprawnione do udzielania ulg. Wśród sporej części firm sposobem na optymalizację kosztów PFRON stanie się bezpośrednie zatrudnianie niepełnosprawnych.

– Dla wielu przedsiębiorców jest to jednak nowy i trudny proces. Pojawia się potrzeba przełamywania barier i strachu przez zatrudnianiem niepełnosprawnych. Rozwiązaniem może być model zatrudnienia wspomaganego, który zakłada w tym obszarze wsparcie specjalistów – proponuje prezes grupy Loyd.

Model zatrudnienia wspomaganego

Dane statystyczne z ostatnich lat pokazują, że wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych jest wciąż za niski. To powinno skłonić pracodawców do działania i spojrzenia na te osoby w sposób obiektywny, jako na swoich przyszłych pełnosprawnych pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Grupa Kapitałowa Loyd 2015-11-30 12:15:45

ancolek - Dzień dobry, piszę w imieniu Grupy Kapitałowej Loyd. Proszę wysłać swoje CV na adres: rekrutacja@polskihr.pl. Pozdrawiamy

Aniela 2015-11-24 21:41:27

Praca to terapia dla niepełnosprawnego nie zgadzam się z tym. Pracuje i tak nie uważam. Dziwnie się jakoś szufladkujesz. Każdy chce czuć się potrzebny społecznie od tak po prostu.

ancolek 2015-11-24 09:20:58

Witam, mam orzeczony umiarkowany st. niepełnosprawności i policealne wykształcenie. Pracy szukam intensywnie od ponad roku, bo....albo chcą wyższego wykształcenia, perfekt języka obcego i do tego prawo jazdy, bez możliwości kontynuacji leczenia, bo miałabym byc dyspozycyjna non-stop lub jesli znajdowałam zatrudnienie to jako kasjerka, na infolinii lub jako osoba sprzatajaca. Praca jest mi potrzebna i ze wzgledów finansowych ,ale przede wszystkim musze się czuć społecznie pożyteczna. Dla niepełnosprawnego praca to TERAPIA