Przekręty w polskich firmach to codzienność. Kadra średniego i wyższego szczebla też kombinuje

0 0

Jak wynika z raportu PwC "Global Economic Crime Survey 2014", w ciągu ostatnich dwóch lat prawie połowa badanych firm w Polsce padła ofiarą przestępstw gospodarczych. Dla co czwartej firmy to 3 mln zł w plecy, dla co piątej - nawet 15 mln zł. Kto naraża je na takie straty?

- Tak dynamiczny wzrost nadużyć gospodarczych w Polsce jest wypadkową kilku przyczyn. Z jednej strony, przedsiębiorcy wyciągnęli wnioski ze spowolnienia gospodarczego i uważniej przyglądają się każdej wydanej złotówce, a co za tym idzie, częściej wykrywają i ujawniają nadużycia. Z drugiej strony, polskie firmy coraz odważniej inwestują na rynkach o wyższym ryzyku nadużyć, co przekłada się na większą skalę zagrożeń widoczną w tegorocznym badaniu - wyjaśnia Marcin Klimczak, dyrektor w zespole ds. przestępczości gospodarczej w PwC.

Jak już kombinować, to na całego

Z badania PwC, najczęstszym przestępstwem była kradzież majątku wskazana przez 72 proc. przedsiębiorców, która w porównaniu z badaniem z 2011 roku wzrosła o ponad 11 proc. Na drugim miejscu znalazły się nadużycia w obszarze zakupów (33 proc. wskazań), a na kolejnych pozycjach zestawienia uplasowała się korupcja i przekupstwo (21 proc.), cyberprzestępczość (19 proc.) oraz manipulacje księgowe (19 proc.).

Profil sprawcy...

Jak wynika z badania PwC, 56 proc. przestępstw popełniły osoby pochodzące z wewnątrz firmy, z czego 50 proc. stanowili przedstawiciele kadry kierowniczej średniego i wyższego szczebla. W najnowszym badaniu jako sprawców nadużyć częściej wymieniano pracowników niższego szczebla (połowa nadużyć wewnętrznych w porównaniu z 31 proc. w 2011 roku). W Polsce przeciętny oszust to:

- mężczyzna,
- z wykształceniem wyższym,
- w wieku od 41 do 50 lat,
- ze stażem pracy powyżej 10 lat.

Jako sprawców nadużyć z zewnątrz organizacji firmy najczęściej wskazywały: klientów (44 proc.), osoby trzecie niezwiązane bezpośrednio z przedsiębiorstwem (28 proc.) oraz dostawców (11 proc.).

Na gorącym uczynku

Konsekwencją wobec sprawcy wewnętrznego było najczęściej podjęcie decyzji o zwolnieniu pracownika (75 proc.). Firmy decydowały się także na podjęcie kroków prawnych poprzez: poinformowanie organów ściągania (63 proc.) czy wszczęcie postępowania cywilnego (46 proc.). Szczególną uwagę zwraca fakt, że aż 13 proc. organizacji, które ucierpiały w wyniku nadużyć ze strony sprawcy wewnętrznego nie wyciągnęło wobec niego żadnych konsekwencji, podczas gdy w 2011 r. wszystkie poszkodowane firmy podjęły działania wobec sprawców pochodzących z firmy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.