Projekt podatku handlowego zostanie przebudowany

• Projekt podatku handlowego zostanie znacznie przebudowany względem wersji z 2 lutego - poinformował wiceminister finansów Wiesław Janczyk.
• Wiceminister dodał, że przy tworzeniu nowego dokumentu pod uwagę wzięte zostaną zastrzeżenia Komisji Europejskiej oraz resortowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Projekt podatku handlowego zostanie przebudowany

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 kwi 2016 10:44


- Obecnie rozpatrywane są koncepcje zmian pierwotnego projektu z 2 lutego 2016 r., które mają na celu uwzględnienie (...) zastrzeżeń dotyczących zgodności z prawem unijnym, jak również licznych uwag wewnętrznych środowisk zainteresowanych projektem, tj. handlowców prowadzących sprzedaż detaliczną. W konsekwencji powyższego, projekt ulegnie znacznej przebudowie - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską Wiesław Janczyk.

Czytaj też: Sklepy internetowe ominie podatek handlowy?

- Możliwość zastosowania progresywnych stawek i wysokość kwoty wolnej jest nadal analizowana pod kątem wprowadzenia rozwiązania, które minimalizowałoby ich zakwestionowanie przez instytucje europejskie. Nie przesądzono natomiast na obecnym etapie prac o rezygnacji z progresywnych stawek oraz o wysokości kwoty wolnej od podatku - dodał.

Janczyk dodał, że przy wypracowywaniu nowej wersji projektu - aby zapobiec uchwaleniu ustawy, która byłaby zakwestionowana w przyszłości, co spowodowałoby konsekwencje finansowe dla budżetu państwa - pod uwagę muszę być wzięte zastrzeżenia zgłoszone zarówno przez Komisję Europejską, jak i przez resorty.

Wiesław Janczyk (Fot. Facebook/Wiesław Janczyk) Wiesław Janczyk (Fot. Facebook/Wiesław Janczyk)

- Komisja Europejska zainteresowała się projektem, w kontekście zaproponowanej stawki progresywnej oraz zgodności z przepisami unijnymi o pomocy publicznej.(...) Pytania Komisji dotyczyły konstrukcji podatku, celu jego wprowadzenia, zwolnienia z podatku i stawek progresywnych. W piśmie zwrócono uwagę na obowiązek informowania przez państwa członkowskie o wprowadzeniu lub zmianie środka pomocy i powstrzymaniu się od stosowania takiego środka do momentu wydania zgody przez Komisję. Wskazano też na wszczęte formalne postępowania w sprawie trzech węgierskich podatków, których wspólną cechą jest stawka progresywna - napisał.

- Uwagi dotyczące możliwych niezgodności określonych rozwiązań projektu ustawy z przepisami traktatowymi, unijnymi aktami prawa wtórnego, bądź orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE zgłoszono również w procedurze uzgodnień międzyresortowych. Uwagi dotyczyły m.in. proponowanej stawki progresywnej, która była kwestionowana przez instytucje europejskie w przypadku podatków, gdzie przedmiotem opodatkowania jest obrót (przychód), uchwalanych w innych państwach UE - dodał w piśmie Janczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kolo 2016-04-21 12:02:17

Takie tam pitu pitu. Ciągle cos mieszają, zmieniają, udają że konsultują, rozmawiają, spotykaja się i za każdym razem okazuje się, że tak na prawdę nic się nie zmieniło, a podatek jest nadal tak samo szkodliwy dla polskiego handlu. Tylko czekać, aż polskie sklepy upadną, a pojęcie polski handel przestanie istnieć.