Program 500+ wystartował. Teraz kolej na emerytury i minimalną stawkę godzinową

0 0
Program 500+ wystartował. Teraz kolej na emerytury i minimalną stawkę godzinową
Program "Rodzina 500+" wystartował, dlatego kolejnymi projektami nad których realizacją pochyli się MRPiPS będzie m.in. wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 złotych brutto oraz obniżenie wieku emerytalnego. (fot.mpips.gov.pl)

W piątek (1 kwietnia) ruszył program "Rodzina 500 Plus". Jak zapowiada Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, kolejnymi zadaniami, które przed nią stoją jest m.in. wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej i obniżenie wieku emerytalnego.

- Ręce będę miała pełne roboty - powiedziała Elżbieta Rafalska w programie "Fakty po Faktach" TVN24 w piątek (1 kwietnia). Program "Rodzina 500+" wystartował, dlatego kolejnymi projektami nad których realizacją pochyli się MRPiPS będzie m.in. wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 złotych brutto oraz obniżenie wieku emerytalnego.

- Już wiemy o tym, że wiek emerytalny obniżony będzie w 2017 roku. Dokładnie, w którym kwartale 2017 roku jeszcze nie mogę powiedzieć - mówiła Rafalska na antenie TVN24.

Według obecnych przepisów wiek emerytalny to 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Zgodnie z projektem prezydenta, który obecnie znajduje się w Sejmie, wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

Natomiast jeśli chodzi o minimalną stawkę godzinową, rząd liczy na to, że uda się ją wprowadzić we wrześniu. O szokujących stawkach, za które pracują osoby zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych alarmował na jednej z Komisji Wspólnych Rządu i Samorządu Terytorialnego Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej.

- By uzmysłowić państwu, z czym mamy do czynienia, na potrzeby komisji wziąłem przykładową umowę zlecenie. Podstawowe wynagrodzenie wynosi na jej mocy 25 gr brutto za godzinę w ciągu pierwszych 40 godzin w miesiącu, kolejne 5 zł/h powyżej 40 godzin – mówił wówczas wiceminister Szwed. - Między innymi z tym chcemy walczyć i to zmienić - dodał.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.