Prezydent za urlopami rodzicielskimi. Pracodawcy: jest ryzyko, że zdezaktualizują się kompetencje kobiet...

0 0
Prezydent za urlopami rodzicielskimi. Pracodawcy: jest ryzyko, że zdezaktualizują się kompetencje kobiet...

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka. Ustawa wejdzie w życie 17 czerwca; dłuższe urlopy przysługiwać będą rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku.

"Wszyscy, którzy mają dzieci, wiedzą doskonale, jak ważny jest ten pierwszy rok. Ważny nie tylko dla kształtowania relacji rodzicielskich, ale także relacji małżeńskich" - mówił prezydent. W jego opinii pierwszy rok jest także kluczowy przy podejmowaniu decyzji o kolejnych dzieciach.

Zachęcił także ojców do korzystania z urlopu, aby był on "w jak największym stopniu urlopem rodzicielskim". Podkreślił, że taka możliwość w niewielkim stopniu była udziałem ojców z jego pokolenia. "Patrzę z sympatią, a nawet czasami z lekką zazdrością, na młodych ojców, którzy także opiekują się dziećmi, budując w ten sposób swoje niezwykłe relacje, których się nie da zbudować inaczej" - mówił Komorowski.

Prezydent podziękował rządowi, że znalazł duże, dodatkowe pieniądze na realizację ustawy, parlamentarzystom - za sprawną pracę nad projektem oraz wszystkim, którzy "sekundowali tej ważnej, fundamentalnej regulacji".

Ministrowi pracy i polityki społecznej Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi prezydent dziękował "za konsekwencję w budowaniu zrębów ambitnego, niełatwego, ale absolutnie koniecznego programu polskiej polityki w kwestach ważnych z punktu widzenia funkcjonowania rodzin".

Jednocześnie pogratulował "matkom pierwszego kwartału" konsekwencji i umiejętności dochodzenia swoich interesów "w sposób, który budzi i sympatię społeczną, i pełne zrozumienie w rządzie".

Prezydent zapowiedział, że to nie jest koniec - zadeklarował, że jego kancelaria z determinacją będzie dążyła do wprowadzenia programu "Dobry klimat dla rodziny", a także ogólnopolskiej karty dużych rodzin oraz innych ułatwień dla rodziców i dzieci.

Także Kosiniak-Kamysz przekonywał, że to bardzo ważny krok, ale jeden z wielu, który trzeba wykonać, by wspierać rodzicielstwo w Polsce i ułatwiać łączenie obowiązków domowych i zawodowych. Podziękował wszystkim, którzy brali udział w konsultacjach społecznych projektu. Podkreślił, że dzięki nim ustawa jest znacznie lepsza niż pierwotny projekt.

Przyznał, że gdy rok temu w jego resorcie rozpoczynano analizy i przygotowania do wydłużenia urlopów, nikt, "nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach", nie przypuszczał, że nowe przepisy uda się wprowadzić tak szybko.

"Tak, panie prezydencie, tworzymy dobry klimat dla rodziny. Tworzymy go wspólnie, szukamy szerokiego poparcia" - mówił minister.

W myśl nowelizacji kodeksu pracy rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach ojciec i matka.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.