Prezydent za urlopami rodzicielskimi. Pracodawcy: jest ryzyko, że zdezaktualizują się kompetencje kobiet...

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka. Ustawa wejdzie w życie 17 czerwca; dłuższe urlopy przysługiwać będą rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent za urlopami rodzicielskimi. Pracodawcy: jest ryzyko, że zdezaktualizują się kompetencje kobiet...

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MAM

10 cze 2013 16:12


"Wszyscy, którzy mają dzieci, wiedzą doskonale, jak ważny jest ten pierwszy rok. Ważny nie tylko dla kształtowania relacji rodzicielskich, ale także relacji małżeńskich" - mówił prezydent. W jego opinii pierwszy rok jest także kluczowy przy podejmowaniu decyzji o kolejnych dzieciach.

Zachęcił także ojców do korzystania z urlopu, aby był on "w jak największym stopniu urlopem rodzicielskim". Podkreślił, że taka możliwość w niewielkim stopniu była udziałem ojców z jego pokolenia. "Patrzę z sympatią, a nawet czasami z lekką zazdrością, na młodych ojców, którzy także opiekują się dziećmi, budując w ten sposób swoje niezwykłe relacje, których się nie da zbudować inaczej" - mówił Komorowski.

Prezydent podziękował rządowi, że znalazł duże, dodatkowe pieniądze na realizację ustawy, parlamentarzystom - za sprawną pracę nad projektem oraz wszystkim, którzy "sekundowali tej ważnej, fundamentalnej regulacji".

Ministrowi pracy i polityki społecznej Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi prezydent dziękował "za konsekwencję w budowaniu zrębów ambitnego, niełatwego, ale absolutnie koniecznego programu polskiej polityki w kwestach ważnych z punktu widzenia funkcjonowania rodzin".

Jednocześnie pogratulował "matkom pierwszego kwartału" konsekwencji i umiejętności dochodzenia swoich interesów "w sposób, który budzi i sympatię społeczną, i pełne zrozumienie w rządzie".

Prezydent zapowiedział, że to nie jest koniec - zadeklarował, że jego kancelaria z determinacją będzie dążyła do wprowadzenia programu "Dobry klimat dla rodziny", a także ogólnopolskiej karty dużych rodzin oraz innych ułatwień dla rodziców i dzieci.

Także Kosiniak-Kamysz przekonywał, że to bardzo ważny krok, ale jeden z wielu, który trzeba wykonać, by wspierać rodzicielstwo w Polsce i ułatwiać łączenie obowiązków domowych i zawodowych. Podziękował wszystkim, którzy brali udział w konsultacjach społecznych projektu. Podkreślił, że dzięki nim ustawa jest znacznie lepsza niż pierwotny projekt.

Przyznał, że gdy rok temu w jego resorcie rozpoczynano analizy i przygotowania do wydłużenia urlopów, nikt, "nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach", nie przypuszczał, że nowe przepisy uda się wprowadzić tak szybko.

"Tak, panie prezydencie, tworzymy dobry klimat dla rodziny. Tworzymy go wspólnie, szukamy szerokiego poparcia" - mówił minister.

W myśl nowelizacji kodeksu pracy rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach ojciec i matka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.