Prezydent Warszawy nie zmieniła stanowiska ws. prof. Chazana

Stanowisko ws. odwołania prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora Szpitala im. Św. Rodziny nie ulega zmianie - poinformowała 31 października prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, pytana o apel zespołu KEP o przywrócenie Chazana na stanowisko.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent Warszawy nie zmieniła stanowiska ws. prof. Chazana

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/RynekZdrowia.pl

31 paź 2014 19:24


Profesor został odwołany ze stanowiska po głośnej sprawie pacjentki, której - mimo przesłanek medycznych - odmówił w kierowanym przez niego szpitalu legalnej aborcji. 30 października Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych upublicznił list z apelem o przywrócenie Chazana na stanowisko, który skierował do prezydent Warszawy.

Pismo KEP datowane jest na 25 września, wysłano je 6 października. List upubliczniono, bo - jak wyjaśniali jego autorzy - nie otrzymali odpowiedzi.

Czytaj też: NIK skontroluje, czy lekarze nie nadużywają klauzuli sumienia?

Pytana o to prezydent Warszawy powiedziała 31 października br., że odpowiedź została już wysłana. Nie chciała ujawnić jej treści, podkreśliła jednak, że zmiana stanowiska ws. odwołania prof. Chazana "nie następuje".

Dodała, że w odpowiedzi wyjaśniono pewne kwestie i wskazano na przyczyny decyzji o odwołaniu Chazana - naruszenia praw pacjenta i niewłaściwe skorzystanie z klauzuli sumienia. - Mam nadzieję, że pismo już dotarło, lub w najbliższym czasie dotrze do adresata - dodała.

Bp Stefan Regmunt napisał w liście do prezydent, że jako biskup i przewodniczący zespołu KEP "niejednokrotnie spotyka się z osobami, które nie mogą zaakceptować tej decyzji, jako głęboko niesprawiedliwej, krzywdzącej, merytorycznie bezzasadnej i łamiącej Rezolucję Rady Europy (...) z 7 października 2010 r. mówiącą, że: żadna osoba, szpital ani instytucja nie może być przymuszona, pociągana do odpowiedzialności ani w żaden sposób dyskryminowana z powodu odmowy przeprowadzenia, udzielenia, asystowania lub podporządkowania się wykonaniu aborcji".

- Jak wiadomo, prof. Bogdan Chazan wychodzi w swojej praktyce medycznej z założenia, że zgodnie z kodeksem etyki lekarskiej w przypadku ciąży ma on przed sobą dwoje pacjentów: matkę i dziecko. I oboje muszą podlegać tej samej opiece medycznej, której celem - zgodnie z przysięgą Hipokratesa - jest ratowanie życia człowieka. Zwolnienie pana profesora z funkcji dyrektora placówki zdrowia jest ceną, jaką zapłacił on za ratowanie życia, do czego zobowiązywało go jego sumienie - napisał bp Regmunt, apelując do prezydent o zweryfikowanie decyzji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.