Prezydent powołał przedstawicieli rządu w skład Rady Dialogu Społecznego

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek (11 grudnia) w skład Rady Dialogu Społecznego dziewięciu ministrów i dwóch wiceministrów. Prezydent wyraził nadzieję, że RDS przywróci dialog między pracodawcami, pracownikami i rządem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent powołał przedstawicieli rządu w skład Rady Dialogu Społecznego

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl

11 gru 2015 13:04


Członkami Rady zostaną wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz minister skarbu Dawid Jackiewicz. Premier Beata Szydło wskazała też do Rady ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra finansów Pawła Szałamachę oraz minister edukacji Annę Zalewską.

W RDS będzie też minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz wiceminister rodziny Stanisław Szwed, który w resorcie odpowiada za dialog społeczny. Jedenastym rządowym członkiem Rady będzie wiceminister finansów Hanna Majszczyk, która zajmuje się budżetem państwa. Majszczyk jest już członkiem RDS - była wiceministrem również w poprzednim rządzie.

Poprzedni rząd Ewy Kopacz reprezentowało osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów. Nominacje od prezydenta otrzymali ministrowie: pracy, edukacji, infrastruktury i rozwoju, skarbu, finansów oraz zdrowia i wiceministrowie i pracy.

Członków Rady prezydent Andrzej Duda powołał 22 października. Wtedy Rada wybrała na swojego przewodniczącego szefa "Solidarności" Piotra Dudę. Po zmianie rządu rada nie zebrała się, ponieważ poprzedni ministrowie przestali pełnić swoje funkcje.

Pierwsze plenarne posiedzenie Rady zaplanowano na poniedziałek. Nominacje oznaczają, że w Radzie będzie teraz nie 59 osób, a 62 - ze strony pracodawców, związkowców i rządu oraz przedstawiciel prezydenta, prezesa NBP i GUS. 11 listopada zginął jeden z członków Rady - przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka.

Rada zastąpiła Komisję Trójstronną

W nowej Radzie - w odróżnieniu od Komisji Trójstronnej - przewodniczący będą zmieniali się co roku; na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był stale reprezentant rządu.

Strony związkowa i pracodawców wprowadziły do Rady po 24 osoby. Po sześć wskazały cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Po osiem osób delegowały trzy centrale związkowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.