Prezydent Komorowski podpisał ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

W poniedziałek (3 sierpnia), prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Radzie Dialogu Społecznego, która ma zastąpić komisję trójstronną. Podziękował tym samym związkom zawodowym, pracodawcom i rządowi za "mądry i dobry kompromis".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent Komorowski podpisał ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

3 sie 2015 15:36


Podpisana w poniedziałek ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia, natomiast skład Rady powoła już nowy prezydent - Andrzej Duda.

Komorowski zaznaczył, że podpisanie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego przypadło na koniec jego kadencji. - Pragnę podziękować, że wspólnym wysiłkiem powstała także szansa, abym kończył moje posługiwanie jako prezydent, podpisując ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. Chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy do tego się przyczynili. Serdecznie dziękuję związkom zawodowym (...), serdecznie dziękuję pracodawcom, no i bardzo serdecznie dziękuję rządowi - powiedział prezydent.

Projekt RDS powstał w 2013 r.

Podpisana ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Projekt powstał po tym, jak w czerwcu 2013 r. związki zawiesiły udział w komisji trójstronnej, uznając, że dialog w niej jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

Związkowy projekt ustawy o RDS po raz pierwszy prezentowano na spotkaniu u prezydenta Komorowskiego w październiku 2013 r. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony rządowi. Sejm uchwalił ustawę o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego 25 czerwca, a potem wprowadził poprawki Senatu do ustawy.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił podczas uroczystości podpisania ustawy, że to u prezydenta, po tym jak związki zawodowe zawiesiły prace w komisji trójstronnej, odbyło się spotkanie w dialogu autonomicznym związkowców i pracodawców "i rozpoczęła się dyskusja nad najbardziej innowacyjną ustawą o dialogu społecznym w Europie". Podziękował Komorowskiemu za stworzenie atmosfery do takiego dialogu, a stronom za współpracę.

W ocenie prezydenta Komorowskiego taki sposób myślenia i działania, jak przy dialogu społecznym, powinien przenieść się na dialog obywatelski, czyli ten prowadzony z organizacjami pozarządowymi. - Przyznam się, że chciałem to zrobić - podjąć ten temat później - ale już pewnie nie będzie mi to dane - powiedział. Jego kadencja kończy się 5 sierpnia, następnego dnia Andrzej Duda złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i obejmie urząd głowy państwa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.