Prezydent Duda, ustawa ws. obniżenia wieku emerytalnego: "Wielki krok", "niedźwiedzia przysługa", "góra urodziła mysz"

Piotr Duda, szef "Solidarności" uważa prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego za wielki krok. Z kolei ekonomista prof. Ryszard Bugaj ma mieszane uczucia: "Góra urodziła mysz". Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan jest natomiast zdania, że prezydent wyrządza w ten sposób kobietom niedźwiedzią przysługę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent Duda, ustawa ws. obniżenia wieku emerytalnego: "Wielki krok", "niedźwiedzia przysługa", "góra urodziła mysz"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 wrz 2015 14:48


W poniedziałek, 21 września, zgodnie z wcześniej składanymi obietnicami, prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy w sprawie obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, o czym pisaliśmy tutaj. Tymczasem już pojawiają się pierwsze oceny prezydenckiego kroku.

Duda (Piotr) zadowolony

- Decyzja i podpis pod projektem zmiany ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, to wielki, milowy krok, w kierunku przywrócenia tego, co społeczeństwo uważa za swoje. Większość społeczeństwa, prawie 80 proc. uważa, że wiek emerytalny nigdy nie powinien być podniesiony, a wręcz odwrotnie, dzisiaj uważa, że powinien być obniżony - powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda komentując przedstawienie przez prezydenta projektu obniżającego wiek emerytalny.

Jak dodał, decyzja prezydenta to dla niego wielka satysfakcja. - To nowa jakość w polskiej polityce, wreszcie są politycy, którzy dotrzymują swojego słowa - podkreślił szef Solidarności.

- To bardzo ważny moment dla Solidarności, ale także dla wielu obywateli naszego kraju - mówił Piotr Duda. Przypomniał, że Bronisław Komorowski nie chciał rozmawiać z Solidarnością w sprawie wieku emerytalnego.

Propozycje Solidarności

Lider "Solidarności" zapowiedział, że związek zapozna się z projektem prezydenta. - Będziemy chcieli na pewno na kolejnych etapach prac legislacyjnych przedstawiać swoje propozycje, chociażby jeszcze te dotyczące okresu składkowego - zaznaczył. NSZZ "Solidarność" proponował połączenie wieku z długością okresu składkowego.

Mieszane uczucia

Ekonomista prof. Ryszard Bugaj powiedział z kolei, że ma mieszane uczucia co do prezydenckiej propozycji. Zwrócił uwagę, że nowy ruch w kwestiach emerytalnych jest potrzebny, ale propozycja prezydenta, oprócz wcześniejszego wieku przechodzenia na emeryturę, nie dotyka wielu innych, ważnych z punktu widzenia wypłat emerytur spraw. Wymienił m.in. kwestie dotyczące wypłat emerytur dla samozatrudnionych, rolników, czy limitu oskładkowania.

- Jeżeli dobrze rozumiem ten projekt, to nie jest usunięta zasada, że wielkość świadczenia jest proporcjonalna do zgromadzonego kapitału emerytalnego. To by oznaczało, że ci którzy będą przechodzić na wcześniejsze emerytury, mieliby je bardzo niskie - wskazał profesor.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

stanislawa 2015-09-22 15:21:47

panie Wladyslawie, przeciez Prezydent przywracajac poprzedni wiek emerytalny , dal obywatelom mozliwosc decydowania o tym czy chca przejsc na emeryture lub. Polacy to inteligentni ludzie i kazdy wie ze jesli okres skladkowy ma minimalny w przypadku kobiet 20 lat , mezczyzn 25 , osiagneli juz wiek emerytalny odpowiednio 60/65, ich emerytura bedzie niska, i to kazdy z nich sam zdecyduje , czy chce dostawac mniejsza emeryture , czy czce dluzej pracowac. Odchodzenie , z rynku pracy , spowoduje ze natychmiast bedzie uzupelniany mlodymi energicznymi obywatelami, ktorzy sa bezrobotnymi. Ponadto , nasz system emerytalny wymaga gruntownej reformy , nie zas pseudorefomy jaka zaoferowal nam najpierw rzad Buzka w 98 a nastepnie rzad Tuska w 2012. Nie na tym polega reforma , Dobrze ze Prezydent przywrocil poprzedni wiek emerytalny , i jak wiem sa projekty prawdziwej reformy, zapewne w ciagu kadencji bedzie ona przygotowana. Pozwolmy mlodym wlaczyc sie do budowania lepszej Polski, moze zaczna wracac mlodzi rodacy z emigracji, , Ta ustawa nikomu niczego nie zabiera i nikomu niczego nie daje , POZWOLMY ABY KAZDY ZDECYDOWAL SAM, to nie jest ten moment aby to rzadzacy uszczesliwiali na sile obywatela

Władysław 2015-09-21 20:26:00

Obniżenie wieku emerytalnego uważam za bezsensowny krok wstecz na który nas nie stać.Pracownicy którzy boją się bezrobocia są zainteresowani wcześniejszym przejściem na emeryturę ale nie tędy droga,aby wszystkim po równo.Przecież to nie komunizm.Wszystkim bezrobocie nie zagraża.Dlaczego nie wprowadzić wcześniejsze emerytury w drodze porozumienia stron w powiązaniu z wysokością świadczenia w przypadku braku pracy?.Czy my jesteśmy aż tak bogaci żeby bez sensu wydawać pieniądze?