Prezes Vistuli o zakazie handlu w niedziele: Musielibyśmy ograniczyć zatrudnienie

- Na pewno musielibyśmy ograniczyć zatrudnienie. Obsada sklepów skalkulowana jest na liczbę godzin handlowych. Mniejsza liczba godzin to mniej potrzebnych pracowników - powiedział prezes Vistuli Grzegorz Pilch.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezes Vistuli o zakazie handlu w niedziele: Musielibyśmy ograniczyć zatrudnienie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 wrz 2016 12:15


- Wpływ na wielkość realizowanych obrotów na pewno będzie, ale może być niższy niż to wynika z prostej kalkulacji, wszystko zależy od reakcji klientów. Ważniejsze będzie, jaki będzie ogólnie popyt konsumpcyjny, a dopiero w drugiej kolejności jak on się rozłoży na poszczególne dni. Polacy przyzwyczaili się jednak do zakupów w niedzielę - powiedział prezes Vistuli Grzegorz Pilch.

Poinformował, że niedziela jest w sklepach grupy trzecim-czwartym dniem w tygodniu pod względem obrotów.

- Zakaz handlu w niedziele może mieć negatywny wpływ na wielkość obrotu, ale zakładam, że jeśli będzie to dotyczyło w równym stopniu całego rynku, to na wszystkich wpłynie tak samo - ocenił Pilch.

- Czas handlowy będzie po prostu skrócony dla wszystkich w branży fashion. Bylibyśmy i tak w bardziej uprzywilejowanej sytuacji niż branża spożywcza, gdzie w projekcie dopuszcza się wyjątki, np. stacje benzynowe czy małe osiedlowe sklepiki, które w niedziele mogłyby pracować" - dodał.

Pilch powiedział, że zakaz handlu w niedziele pociągnie za sobą redukcję zatrudnienia w salonach sprzedaży.

- Na pewno musielibyśmy ograniczyć zatrudnienie. Obsada sklepów skalkulowana jest na liczbę godzin handlowych. Mniejsza liczba godzin to mniej potrzebnych pracowników - powiedział.

Zaznaczył jednak, że z szerszymi ocenami propozycji trzeba poczekać do ostatecznego kształtu ustawy.

Na początku września Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi Solidarność oraz inne organizacje złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Zgodnie z projektem zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych.

W projekcie przewidziano szereg odstępstw od zasady zakazu handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Ponadto odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów), stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), aptek czy sklepików z pamiątkami i dewocjonaliami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.