Prawo pracy w expose Beaty Szydło

W środę, 18 listopada premier Beata Szydło wygłosi w Sejmie expose. Ważnym jego elementem będzie obniżenie wieku emerytalnego oraz podwyższenie kwoty wolnej od podatku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prawo pracy w expose Beaty Szydło

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

17 lis 2015 20:01


Jak wynika z porządku obrad Sejmu wystąpienie premier zaplanowane jest na półtorej godziny - od 11 do 12.30. Później do godz. 14.00 będzie ogłoszona przerwa, by kluby mogły przygotować się do debaty.

Zaplanowana jest tzw. debata średnia, co oznacza, że przedstawiciele PiS będą mieli do wykorzystania 117 minut, PO - 70 min., Kukiz'15 - 24 min., Nowoczesna - 17 min., a PSL - 12 min.

Cała debata zaplanowana jest do godz. 21.30, później odbędzie się blok głosowań, w tym głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla nowego rządu. Sejm uchwala wotum zaufania bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

- Mam nadzieję, że to expose, które zostanie wygłoszone, będzie dobrym sygnałem dla Polek i Polaków - powiedziała premier.

Realizacja obietnic

Politycy PiS pytani o expose, w tym wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podkreślali, że w wystąpieniu Szydło ważnym elementem będą priorytety tej partii prezentowane podczas kampanii wyborczej.

Zgodnie z zapowiedziami priorytetem na pierwsze 100 dni rządu będzie wprowadzenie dodatków na dzieci i obniżenie wieku emerytalnego.

W ramach wsparcia dla rodzin - które miałoby ruszyć od 1 marca lub 1 kwietnia 2016 r. - przewiduje się zasiłek 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód rodziny.

Projekt zmian w emeryturach, wiążący się z obietnicami kampanijnymi prezydenta Andrzeja Dudy, miałby przywrócić wiek emerytalny sprzed reformy w 2012 roku - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, co być może zostanie powiązane ze stażem pracy. Z tą zmianą łączyć się będzie przegląd systemu emerytalnego, w efekcie którego miałyby także, choć w dalszej kolejności, zostać podjęte decyzje dot. przyszłości OFE.

Wśród pilnych zadań rządu politycy PiS wymieniają podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

Sprawy socjalne

W ocenie ekspertów to z polityką socjalną wiążą się największe oczekiwania społeczne.

Najważniejszym przekazem expose Beaty Szydło będą zapewnienia o realizacji obietnic z kampanii uważa szef Instytutu Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk.

- W kampanii wyborczej Beata Szydło stała się twarzą obietnic dotyczących kwestii socjalnych i to one będą kluczowe w expose - uważa szef Instytutu Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk. W jego ocenie na tych kwestiach na pewno jednak się nie skończy i można oczekiwać, że premier przedstawi całościowy program swojego rządu.

Podobnego zdania jest socjolożka i prezes Fundacji Kazimierza Wielkiego Joanna Szalacha-Jarmużek. Jak mówiła, kwestie polityki społecznej - jak 500 zł na dziecko czy powrót do poprzedniego wieku emerytalnego - pojawiały się najczęściej w kampanii wyborczej i gdyby zostały pominięte w expose, mogłoby to zostać źle odebrane przez część wyborców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.