Prawo o ochronie danych osobowych, zmiany: Pracodawcy będą mieć więcej obowiązków. Kandydaci nowe prawa

• Parlament Europejski reformuje prawo ochrony danych osobowych.
• Nowe regulacje będą mieć znaczący wpływ także na pracę rekruterów.
• Do maja 2018 r. pracodawcy muszą dostosować procedury do nowych wymogów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prawo o ochronie danych osobowych, zmiany: Pracodawcy będą mieć więcej obowiązków. Kandydaci nowe prawa

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

5 wrz 2016 12:52


W kwietniu tego roku Parlament Europejski przyjął rozporządzenie wprowadzające największą w historii reformę prawa ochrony danych osobowych. Eksperci eRecruiter zwracają uwagę, że nowe regulacje będą mieć znaczący wpływ także na pracę rekruterów, szczególnie w takich obszarach jak rekrutacje ukryte, bazy kandydatów odrzuconych oraz przechowywanie aplikacji kandydatów wewnątrz firmy.

Rozporządzenie będzie obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej od maja 2018 r. i do tego czasu pracodawcy muszą dostosować swoją strukturę organizacyjną i procedury do nowych wymogów.

Czytaj też: Ochrona danych osobowych kandydatów: Rekruterzy nie wiedzą, jak o nią zadbać?

– Unijna reforma przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych była konieczna z uwagi na zagrożenia, jakie niosą ze sobą zmiany cywilizacyjne i technologiczne. Jej celem jest zabezpieczenie prywatności osób fizycznych, których dane osobowe są przetwarzane, a więc także kandydatów do pracy. Oznacza to, że adresatami zmian są także pracodawcy, którzy będą musieli z większą troską i uwagą dbać o każdy dokument aplikacyjny, który wpłynie do nich w trakcie procesu rekrutacyjnego. Co więcej, nowe warunki określone w unijnym rozporządzeniu, wpłyną nie tylko na pracę działu HR, ale także na te działy firmy, do których prowadzone są rekrutacje, dział prawny czy IT dbający o dane przechowywane na firmowych serwerach – podkreśla Mirosław Gumularz, specjalista ds. ochrony danych osobowych w eRecruiter.

Jakie najważniejsze zmiany przyniosą nowe przepisy i co oznaczają one dla pracodawców i kandydatów?

Więcej obowiązków informacyjnych

Przeglądanie dokumentów aplikacyjnych, ich selekcja czy rozmowy z kandydatami to etapy procesu rekrutacyjnego, nieodłącznie związane z pozyskiwaniem danych osobowych. W konsekwencji należy wobec kandydata do pracy spełnić obowiązki informacyjne.

- Pracodawca gromadząc CV staje się administratorem danych osobowych. W związku z tym już obecnie firmy są zobowiązane do przesłania kandydatom m.in. takich informacji jak pełna nazwa firmy oraz adres jej siedziby, cel zbierania danych osobowych czy informacja o podmiotach, którym administrator danych ewentualnie zamierza udostępnić dane osobowe aplikującej osoby. Jednak po wejściu w życie nowych regulacji, przy każdej rekrutacji w ogłoszeniu, bądź innym miejscu dostępnym dla kandydata, firma będzie musiała podać, znacznie rozszerzony i zmodyfikowany, katalog obowiązków informacyjnych – mówi Gumularz,.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.