Prawo lotnicze: Są poprawki do projektu, który pozwala zwolnić członków PKBWL

• PiS i opozycyjne kluby PO i Nowoczesna złożyły w czwartek wieczorem poprawki do projektu zmian w Prawie lotniczym.
• Przewiduje ono wygaszenie stosunków pracy z dotychczasowymi członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prawo lotnicze: Są poprawki do projektu, który pozwala zwolnić członków PKBWL

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 lip 2016 9:55


W czwartek wieczorem (21 lipca) podczas drugiego czytania projektu - który złożyli w Sejmie posłowie PiS - klub PiS wniósł o doprecyzowanie przepisu, na mocy którego mają zostać wygaszone stosunki pracy z członkami PKBWL, jeżeli nie zostaną oni powołani na członków komisji w trybie określonym nowymi przepisami.

PO i Nowoczesna chcą natomiast usunięcia tego zapisu oraz proponowanych przepisów regulujących funkcjonowanie PKBWL, a Nowoczesna opowiada się także ze wykreśleniem przepisu w sprawie zachowania tajemnicy, który klub ten uważa za cenzurę prewencyjną. Poparcie projektu zapowiedzieli przedstawiciele klubu Kukiz'15 i koła Wolni i Solidarni. Natomiast reprezentant PSL mówił, że ludowcy są zaniepokojeni proponowanymi przepisami.

Projekt zawiera dwie grupy przepisów. Pierwsza ma wprowadzić do Prawa lotniczego nową kategorię lotnisk - użytku publicznego niepodlegających certyfikacji. Ma ona zastąpić niepraktyczną procedurę czasowego otwierania do użytku publicznego lotnisk użytku wyłączonego (to lotniska, które w przeciwieństwie do lotnisk użytku publicznego nie są otwarte dla wszystkich statków powietrznych).

Czytaj też: Samoloty dla VIP-ów będą wyposażone w system obronny

Druga część projektu reguluje na nowo działalność PKBWL i przewiduje, że jej członkowie mogą zostać zwolnieni. O ile pierwsza grupa przepisów jest popierana przez wszystkie ugrupowania w Sejmie, o tyle druga budzi sprzeciw lub niepokój większości opozycji.

Anna Milczanowska (PiS) przekonywała, że projekt ma na celu poprawę funkcjonowania i wzmocnienie gwarancji niezależności PKBWL. Jej zdaniem obecne przepisy w tym zakresie należy doprecyzować i zapewnić ich zgodność z prawem UE. Posłanka PiS powiedziała też, że nie sprawdzał się dotychczasowy model wyznaczania członków komisji. Projekt przewiduje wprowadzenie trybu powoływania i odwoływania członków komisji. Właśnie tą zmianą uzasadniono w projekcie zapis o wygaszeniu stosunków pracy.

Cezary Grabarczyk (PO) powiedział, że Platforma ambiwalentnie podchodzi do projektu. Ocenił, że dobre są przepisy dotyczące lotnisk. Dodał jednak, że Platforma nie może poprzeć projektu, bo są w nim "podstępne" przepisy regulujące skład PKBWL i tryb powoływania jej członków oraz "najbardziej podstępny" i "haniebny" przepis, przewidujący zakończenie kadencji obecnych członków komisji. Grabarczyk złożył poprawki, zakładające wykreślenie tych fragmentów projektu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.