Pracujące Włoszki dostają od państwa po 600 euro

0 0
Pracujące Włoszki dostają od państwa po 600 euro
Według włoskiego rządu świadczenia z jednej strony jest są zachętą dla kobiet, by rodziły dzieci, a z drugiej - bodziec do wzrostu wskaźnika zatrudnienia wśród matek. (Fot.: Pixabay)

• We Włoszech pracujące matki mogą ubiegać się o pomoc państwa.
• Przysługuje im 600 euro miesięcznie przez pół roku na opiekunkę do dziecka albo możliwość skorzystania z usług prywatnego bądź państwowego żłobka.
• Ruszyła akcja zbierania internetowych wniosków o takie wsparcie.

Od 2013 do 2015 roku trwała eksperymentalna faza niesienia dodatkowej pomocy dla młodych matek. Początkowo fundusz ten nie cieszył się popularnością i nie był do końca wykorzystywany. W pierwszym roku złożono tylko 3700 wniosków, czyli ponad 3 razy mniej niż oczekiwano.

Obecnie fundusz dysponuje wyższą niż dotąd kwotą - 20 mln euro, którą przekazał rząd. Utworzono go z myślą o matkach wracających do pracy po urlopie macierzyńskim i rezygnujących z urlopu wychowawczego. Dodatek można otrzymywać maksymalnie przez sześć miesięcy.

Krajowy Instytut Opieki Społecznej (Inps), czyli włoski odpowiednik ZUS na swojej stronie internetowej i - tylko tą drogą - przyjmuje wnioski o przyznanie dodatku, przysługującego zarówno pracownicom sektora publicznego, jak i prywatnego, a także kobietom wykonującym wolny zawód i płacącym składki.

Składając wniosek trzeba przedstawić między innymi zaświadczenie o dochodach. Wnioski o dopłaty będą przyjmowane do końca tego roku, ale - jak jednocześnie zastrzeżono - tylko do wyczerpania funduszy.

Kwota 600 euro będzie co miesiąc wypłacana w specjalnych bonach.

Jak wyjaśniono, z jednej strony jest to zachęta dla kobiet, by rodziły dzieci, a z drugiej - bodziec do wzrostu wskaźnika zatrudnienia wśród matek, który jest jednym z najniższych w Europie.

Włoska prasa zauważa, że najmniej zainteresowane dodatkiem na żłobek i opiekunkę są pracownice sektora publicznego, które zazwyczaj wybierają możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Szanowna Pani, w tekście nie ma nic na temat 500plus. Zgadzamy się, że nie jest to wsparcie stricte prorodzinne, a bardziej aktywizacyjne.
  • Proponuje troche uwierzytelnienie publikowanych danych - bo porownywanie 500pln/miesiac/dziecko do 18r.z ma sie nijak do bonu na zlobek PRZEZ 6 miesiecy zycia dziecka przyznawanego WYLĄCZNIE mamom, ktore decyduja sie na powrot do pracy od razu po urlopie macierzynskim (czyli po TRZECIM max CZWARTYM miesiącu życia dziecka). To raczej dzialanie proPRACOWE niż prorodzinne.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.