Pracownicy z Ukrainy nie znają realiów polskiego rynku pracy

0 0
Pracownicy z Ukrainy nie znają realiów polskiego rynku pracy
W Polsce oficjalnie pracuje kilkaset tysięcy pracowników z Ukrainy. (fot. pixabay.com)


• Fundacja Polskie Forum Migracyjne oraz Fundacja im. Heinricha Bolla zorganizowały w Warszawie spotkanie z ekspertami na temat sytuacji cudzoziemców na polskim rynku pracy.
• Nieznajomość polskiego prawa i realiów rynku pracy, niesygnowanie umów oraz płacenie pośrednikom za znalezienie pracy - to najczęstsze błędy, jakie popełniają pracownicy ze wschodu, którzy przyjeżdżają do Polski.
• Mirosława Keryk z Fundacji Nasz Wybór mówi, że problemy Ukraińców, którzy chcą pracować w Polsce zaczynają się już w ich ojczyźnie.

- Szukają pracy przez pośredników. I niestety płacą im za znalezienie pracy, a za to się nie płaci. Potem, po przyjeździe do Polski, okazuje się, że tej pracy nie ma. Wtedy mają prawdziwy problem. Są w innym państwie, inny język, nie mają środków do życia i nie widzą gdzie iść i gdzie szukać pomocy - tłumaczy Keryk. 

Według niej, nieuczciwy pracodawcy wykorzystują to, że wiele osób na Ukrainie wyraża chęć pracy w Polsce.

- Np. nie płacą za pracę, nie płacą za ostatnie miesiące w sytuacji, kiedy znają termin wyjazdu z Polski. Wiedzą, że zawsze znajdzie się inny pracownik - zaznaczyła Keryk.

Stanisław Bieliei z Fundacji Ocalenie powiedział, że jednym z największych problemów pracowników z Ukrainy jest zdobycie przez nich legalizacji pobytu.

- Ani pracodawcy, ani cudzoziemcy nie zdają sobie sprawy jak wygląda procedura legalizacji pobytu. To podstawowy problem nie tylko pracowników, ale także pracodawców - mówił.

Zwrócił uwagę, że pracownicy ze wschodu mają problemy, które wynikają z nieznajomości polskiego prawa.

- Nie potrafią odróżnić umów o pracę od umów o dzieło. Pracownicy nie zdają sobie sprawy, że jeśli pracodawca gwarantuje im mieszkanie, to nie muszą za to płacić. A czasem płacą - zaznaczył Bieliei.

Dodał, że nieuczciwi pracodawcy często nie płacą też pełnego wynagrodzenia.

- Osoba powinna pracować osiem godzin dziennie, a pracuje dziesięć godzin i nie dostaje wynagrodzenia za te dodatkowe godziny - mówił.

Przytoczył przykład nieuczciwej agencji pracy, która łamała prawo.

- Ta agencja miała hotele robotnicze w małych miasteczkach, wioskach. Ludzie mieli busik, którym odwożono ich do pracy. Mieszkali w niewielkim dwupokojowym domku, było ich osiemnastu. Mieli jedną lodówkę. Raz w tygodniu dawano im pół godziny na zrobienie zakupów i powrót do domu. Później przestano im płacić - opowiadał.

Zwrócił uwagę, że nieuczciwe firmy wykorzystują również to, iż pracownicy nie znają polskiego języka.

- Dawali do podpisania dokumenty, z których wynikało, że jeśli osoba zrezygnuje z pracy to musi zapłacić tysiąc złotych - mówił.

Również doradczyni zawodowa Zuzanna Rejmer z Polskiego Forum Migracyjnego zwróciła uwagę na problem nieznajomości języka polskiego wśród ukraińskich pracowników.

- Potrzebują pomocy, aby wytłumaczyć im jak prawo w Polsce działa. Nie myślą o tym, że trzeba podpisać umowę. Nie biorą kopii. Dlatego są ofiarami nadużyć. Nie czytają dokładnie kwot na umowie. Nie wiedzą, czy to jest kwota netto czy brutto. Nie mają informacji o systemie podatkowym - mówiła.

Jak podkreśliła, polscy pracodawcy coraz częściej sięgają po pracowników z Ukrainy zwłaszcza do pracy fizycznej. 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.