Pracownicy ochrony ZUS będą pracować na śmieciówkach?

0 0
Pracownicy ochrony ZUS będą pracować na śmieciówkach?
fot. fotolia

Komu jak komu, ale instytucji publicznej nie wypada w przetargu na usługę kierować się kryterium najniższej ceny. Tymczasem wygląda na to, że właśnie cena zadecyduje o tym, kto zajmie się ochroną siedziby ZUS w Krakowie.

Dwuletni kontrakt dotyczący usługi ochrony siedziby przy ul. Pędzichów ZUS wycenił na 1,1 mln zł – podała „Gazeta Krakowska”. Eksperci alarmują, że przy takiej kwocie żadna firma nie będzie w stanie zatrudnić ludzi na umowę o pracę, nawet za minimalną stawkę. W ten sposób ZUS pośrednio – ale jednak – skazuje ludzi na śmieciowe warunki pracy.

Jak wylicza Beniamin Krasicki, prezes City Security i wiceprezes Polskiej Izby Ochrony, przy takiej kwocie przetargu, ZUS przeznaczył 7,21 zł brutto na godzinę pracy pracownika.

– Wydawało się, że po wzorcowym przetargu, jaki latem przeprowadziło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na ochronę swoich budynków, w którym jednym z warunków było zatrudnienie pracowników na umowy o pracę, kolejne instytucje publiczne będą postępować podobnie, organizując swoje przetargi – mówi Beniamin Krasicki. – Tymczasem w przypadku ZUS możemy domniemywać, że jeśli wygra najtańsza oferta, pracodawca będzie ciął koszty i nie będzie w stanie zatrudnić ludzi na etacie – dodaje.

Czytaj też: Przełom w branży ochroniarskiej. Czyżby początek końca wojny cenowej?

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, spośród ofert, które spłynęły do ZUS, wartość jednej z najniższych wynosi 1,2 mln zł, co oznacza, że pracownicy mogliby liczyć na 6,29 zł za godzinę na rękę.

– To paradoks. Z jednej strony ZUS zbiera składki na ubezpieczenia społeczne, a z drugiej strony kieruje się kryterium najniższej ceny, popychając firmy do wybiegów i zatrudniania ludzi na umowach śmieciowych – wyjaśnia Krasicki. – Może to nie jest zła wola urzędników, którzy rozpisywali przetarg, tylko pójście na łatwiznę. Przetarg, w którym jedynym kryterium jest cena, jest najłatwiejszy i najszybszy do rozstrzygnięcia – dodaje.

Tymczasem przetarg na ochronę gmachów MPiPS miał być zwiastunem pierwszych pozytywnych zmian na rynku zamówień publicznych.

– Brak presji cenowej i zapis o zatrudnieniu pracowników na podstawie umowy o pracę to prawdziwy przełom – komentował wówczas Mirosław Greber, prezes Impel Security Polska, który wygrał kontrakt na ochronę budynków MPiPS. – Mam nadzieję, że inne instytucje obiorą tę samą drogę, uzdrawiając sytuację na rynku pracy – mówił.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Solid, Impel, Konsalnet, City Security, Securitas też zatrudniają na umowy śmieciowe. Ciekaw jestem co zrobią po wejściu przepisów o ozusowieniu umów zleceń od 2016 r.?

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.