Pracownicy dostaną dodatkowy dzień urlopu. Ale ustali go szef

To od pracodawcy zależy, kiedy podwładni wybiorą się na urlop w zamian za wolny dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy dostaną dodatkowy dzień urlopu. Ale ustali go szef

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

15 paź 2014 14:09


Zgodnie z Kodeksem pracy, każde święto, które występuje w sobotę jest podstawą do uzyskania dodatkowego dnia wolnego w przypadku. W tym roku taki dzień przypada m.in. 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych.  

Co do zasady, termin dodatkowego dnia wolnego dla pracowników wyznacza pracodawca, tak samo jak ustala on harmonogram pracy.

Czytaj też: Polscy pracownicy lubią czy nie lubią pracy w korporacji? Dane i opinie są sprzeczne

- Trzeba pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku ustalać tego terminu z pracownikami. Nie musi być też to jeden dzień dla wszystkich zatrudnionych w  spółce, dzięki czemu zakład pracy nie będzie zamykany na cały dzień - tłumaczy Marta Kosakowska, aplikant adwokacki TGC Corporate Lawyers.

Z drugiej strony, pracownicy nie muszą w tych okolicznościach podejmować żadnych działań, np. składać wniosków o udzielenie dnia wolnego w zamian za święto przypadające sobotę. Nie ma również przeszkód, by to oni wystąpili z inicjatywą i jasno określili, kiedy chcą odebrać dni wolne. Niemnie jednak każdorazowo powinni uzgodnić powyższe z pracodawcą.

Czytaj też: Polacy odpoczywają 140 dni w roku. To ogromna strata dla rodzimej gospodarki

Prawo do skorzystania z dodatkowego dnia wolnego nie obejmuje jednak wszystkich. Jeśli
w zakładzie pracy rozkład pięciu dni roboczych ustalony jest tak, że sobota nie jest dniem wolnym, przyznanie dodatkowego wolnego będzie zależało od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym, pracownicy przekroczą ustalony na ten okres wymiar czasu pracy.

- Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, pracodawca będzie musiał przyznać dodatkowy dzień wolny również tym pracownikom, którzy w soboty pracują. Jeśli się z tego nie wywiąże, narazi się na konieczność wypłacenia im wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych - tłumaczy Marta Kosakowska.

Dzień wolny nie przysługuje też pracownikom weekendowym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.