Pracownicy delegowani na celowniku Komisji Europejskiej

0 0
Pracownicy delegowani na celowniku Komisji Europejskiej
Nowa dyrektywa unijna zlikwiduje tysiące miejsc pracy? (Fot. Pixelio.de)

Komisja Europejska zaproponowała zmiany w dyrektywie UE o pracownikach delegowanych, które zakładają, że pracownik wysłany do innego kraju UE powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny, a nie tylko do płacy minimalnej.

Propozycja KE dotyczy ponad 1,9 mln pracowników delegowanych w UE. Krajem, który wysyła ich najwięcej, jest Polska (ponad 250 tys.). Z perspektywy polskich firm konieczność podwyżki wynagrodzeń oznacza wyższe koszty działalności, a w konsekwencji obniżenie pozycji konkurencyjnej w stosunku do przedsiębiorstw Europy Zachodniej. Może się to przełożyć na likwidację tysięcy miejsc pracy.

Tymczasem, innego zdania jest KE. - Ta propozycja to ważny krok w kierunku lepszego i bardziej sprawiedliwego wspólnego rynku oraz prawdziwie europejskiego rynku pracy. Jej celem jest promowanie transgranicznego świadczenia usług, a jednocześnie zapewnienie uczciwej konkurencji między firmami w UE oraz wzmocnienia ochrony pracowników - powiedziała unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen.

Czytaj też: Nowa dyrektywa KE o delegowaniu pracowników. Konfederacja Lewiatan zaniepokojona

Według niej dyrektywa o pracownikach delegowanych musi zostać zmodernizowana, bo w ostatnich latach zmienił się rynek pracy w Europie i znacznie wzrosły różnice w wysokości wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi krajami UE.

- Dyrektywa, która miała po prostu ułatwić świadczenie usług ponad granicami, stała się dla wielu narzędziem nieuczciwej konkurencji i dumpingu socjalnego. Zbyt często widzimy, że dwaj pracownicy wykonują obok siebie tę samą pracę, ale jeden z nich zarabia dużo mniej niż drugi - dodała Thyssen.

Zgodnie z nową dyrektywą KE pracownik delegowany miałby otrzymywać np. premie czy dodatki przysługujące pracownikom lokalnym (Fot. Pixelio.de)
Zgodnie z nową dyrektywą KE pracownik delegowany miałby otrzymywać np. premie czy dodatki przysługujące pracownikom lokalnym (Fot. Pixelio.de)

Zmieniona dyrektywa ma zapewnić, że pracownik delegowany z innego kraju UE i lokalny są objęci takimi samymi zasadami wynagradzania. - Powinna mu przysługiwać nie tylko płaca minimalna, ale muszą go dotyczyć wszystkie zasady wynagrodzenia, obowiązkowe w kraju członkowskim - powiedziała komisarz.

Oznacza to, że pracownik delegowany miałby otrzymywać np. premie czy dodatki przysługujące pracownikom lokalnym. Zasady określane w układach zbiorowych czy w przepisach prawnych, mające powszechne zastosowanie do pracowników w danym kraju goszczącym, obejmą także pracowników delegowanych we wszystkich sektorach gospodarki - wyjaśnia KE w komunikacie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.