Pracownicy delegowani na celowniku Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zaproponowała zmiany w dyrektywie UE o pracownikach delegowanych, które zakładają, że pracownik wysłany do innego kraju UE powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny, a nie tylko do płacy minimalnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy delegowani na celowniku Komisji Europejskiej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 mar 2016 8:25


Propozycja KE dotyczy ponad 1,9 mln pracowników delegowanych w UE. Krajem, który wysyła ich najwięcej, jest Polska (ponad 250 tys.). Z perspektywy polskich firm konieczność podwyżki wynagrodzeń oznacza wyższe koszty działalności, a w konsekwencji obniżenie pozycji konkurencyjnej w stosunku do przedsiębiorstw Europy Zachodniej. Może się to przełożyć na likwidację tysięcy miejsc pracy.

Tymczasem, innego zdania jest KE. - Ta propozycja to ważny krok w kierunku lepszego i bardziej sprawiedliwego wspólnego rynku oraz prawdziwie europejskiego rynku pracy. Jej celem jest promowanie transgranicznego świadczenia usług, a jednocześnie zapewnienie uczciwej konkurencji między firmami w UE oraz wzmocnienia ochrony pracowników - powiedziała unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen.

Czytaj też: Nowa dyrektywa KE o delegowaniu pracowników. Konfederacja Lewiatan zaniepokojona

Według niej dyrektywa o pracownikach delegowanych musi zostać zmodernizowana, bo w ostatnich latach zmienił się rynek pracy w Europie i znacznie wzrosły różnice w wysokości wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi krajami UE.

- Dyrektywa, która miała po prostu ułatwić świadczenie usług ponad granicami, stała się dla wielu narzędziem nieuczciwej konkurencji i dumpingu socjalnego. Zbyt często widzimy, że dwaj pracownicy wykonują obok siebie tę samą pracę, ale jeden z nich zarabia dużo mniej niż drugi - dodała Thyssen.

Zgodnie z nową dyrektywą KE pracownik delegowany miałby otrzymywać np. premie czy dodatki przysługujące pracownikom lokalnym (Fot. Pixelio.de) Zgodnie z nową dyrektywą KE pracownik delegowany miałby otrzymywać np. premie czy dodatki przysługujące pracownikom lokalnym (Fot. Pixelio.de)

Zmieniona dyrektywa ma zapewnić, że pracownik delegowany z innego kraju UE i lokalny są objęci takimi samymi zasadami wynagradzania. - Powinna mu przysługiwać nie tylko płaca minimalna, ale muszą go dotyczyć wszystkie zasady wynagrodzenia, obowiązkowe w kraju członkowskim - powiedziała komisarz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.