Pracodawcy uzgodnili propozycje zmian dotychczasowych zasad dialogu społecznego

- Organizacje pracodawców uczestniczące w pracach Komisji Trójstronnej mają wspólny projekt zmian w zasadach dialogu społecznego w Polsce. Propozycja została przekazana związkom zawodowym, w odpowiedzi na ich projekt z października 2013 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy uzgodnili propozycje zmian dotychczasowych zasad dialogu społecznego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 maj 2014 11:42


Zbigniew Żurek z Bussines Centre Clube powiedział, że organizacje pracodawców uzgodniły wspólną propozycje zmian dotychczasowych zasad dialogu społecznego w Polsce.

Strona związkowa otrzymała je, ale na razie nie chce mówić o konkretnych zapisach. "Otrzymaliśmy i analizujemy propozycję pracodawców, są pewne punkty zbieżne. Projekt będzie przedmiotem rozmów liderów trzech central podczas najbliższego spotkania" - powiedziała doradca ds. społeczno-prawnych Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska. Zaznaczyła, że termin jeszcze nie został określony, ale "na pewno warto rozmawiać".

"Jest konkret, ale trudno mi mówić o szczegółach tych propozycji. Położyliśmy je na stole, żeby zacząć rozmawiać. Nie chciałbym, bo o konkretnych zapisach związki dowiedziały się z mediów" - powiedział Żurek proszony o szczegóły propozycji. Zaznaczył, że oprócz nowych rozwiązań dokument zawiera elementy kontynuacji."Symbolem poszukiwania wspólnego rozwiązania jest świadome utrzymanie zaproponowanej przez związki nazwy nowego ciała - Rada Dialogu Społecznego" - podkreślił.

"Trwa kryzys dialogu między związkowcami a rządem. Nie my jesteśmy w tym sporze, Związkowcom nie pasują różne sprawy w dialogu społecznym w obecnej formie, nam też nie, próbujemy to zmienić" - zaznaczył. "To naturalne, że od czasu do czasu coś się poprawia" - zaznaczył.

Żurek ocenia, ze wysoce prawdopodobne jest, że powstanie wspólna propozycja strony społecznej w KT - związków i pracodawców. "Gdybyśmy nie mieli takiej nadziei, to nie robilibyśmy tego" - powiedział."Zaczęło BCC, pokazało ten projekt pozostałym organizacjom pracodawców. Pracowaliśmy nad tym i stworzyliśmy coś, co jest do zaakceptowania dla naszych wszystkich czterech organizacji. Przekazaliśmy je związkowcom i czekamy na reakcję i odniesienie się do naszego pomysłu" - powiedział.

Po tym, jak w czerwcu 2013 r. związki zawodowe zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej i wrześniowym ponad stutysięcznym proteście na ulicach Warszawy związki w październiku na spotkaniu u prezydenta przedstawiły swoje pomysły zmian w dialogu społecznym i likwidacji Komisji Trójstronnej. Związki chcą, by Komisję zastąpiła Rada Dialogu Społecznego.W kolejnych miesiącach związki precyzowały swoje propozycje projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i Wojewódzkich Radach Dialogu Społecznego. Rada byłaby instytucją niezależną. miała swoje uprawnienia i osobny budżet.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.