Pracodawcy: Rząd nie realizuje złożonych obietnic

• Rząd na razie nie spełnił obietnic, które składał przedsiębiorcom – uważa Konfederacja Lewiatan.
• W obszarze pracy i polityki społecznej pracodawców cieszy współpraca rządu z Radą Dialogu Społecznego.
• Przedsiębiorcy są także zadowoleni z zapowiedzi powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy: Rząd nie realizuje złożonych obietnic

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 lut 2016 13:41


Jak twierdzi Konfederacja Lewiatan, spełnienie obietnic wyborczych grozi gospodarczą stagnacją i nasileniem emigracji, a także uniemożliwi modernizację gospodarki, zapowiadaną w planie wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei obciążenie banków całym kosztem przewalutowania kredytów frankowych doprowadzi do destabilizacji sektora finansowego, utrudniając finansowanie inwestycji.

Czytaj też: MRPiPS podsumowuje 100 dni swojej pracy

Zagrożenia dla budżetu niesie prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego. Kosztowne będzie podniesienie kwoty wolnej od podatku. - Na szczęście, żaden z tych pomysłów nie został jeszcze wprowadzony w życie - mówią eksperci Konfederacji Lewiatan.

Minusy

Rząd opodatkował banki, w kolejce czeka handel, ale poza dokładaniem kolejnych obciążeń finansowych, co eksperci Konfederacji Lewiatan oceniają negatywnie, nie realizuje złożonych przedsiębiorcom obietnic. Nie rozpoczął reformy prawa gospodarczego i sądownictwa, obniżenia podatków dla małych firm i wielu innych prorozwojowych rozwiązań. Długo pewnie przyjdzie poczekać na zapowiadaną konstytucję przedsiębiorców.

Czytaj też: KGHM, PKP czy PGE. Bankami nie są, a podatek bankowy zapłacą?

- Z dużą szkodą dla finansów państwa rząd rozluźnił ich dyscyplinę i zrezygnował z przyjętej przez poprzednią koalicję ścieżki stopniowego zmniejszania deficytu do 1 procenta PKB. Finansowanie deficytu pochłania oszczędności i ogranicza możliwość finansowania inwestycji, a w rezultacie hamuje wzrost gospodarczy - komentują eksperci Konfederacji Lewiatan.

Pracodawców niepokoi wymiana szefów kontrolowanych przez państwo spółek, agencji i instytucji. Często, choć nie zawsze, lepszych fachowców zastępuje się gorszymi, co w dłuższej perspektywie niekorzystnie wpłynie na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Martwi też mniejsza aktywność rządu w Unii Europejskiej w sytuacji, gdy wiele kwestii gospodarczych jest obecnie rozstrzyganych.

Jednaj największą słabością pierwszych 100 dni rządu jest brak spójnej strategii działań gospodarczych, mimo przedstawienia „planu Morawieckiego" - uważa Konfederacja Lewiatan. Jej zdaniem nie wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność za politykę gospodarczą. Pomimo zapowiedzi, w dalszym ciągu, mamy do czynienia z tzw. polityką resortową. Przedłuża się proces tworzenia Ministerstwa Energii - ciągle nie ma finalnej obsady stanowisk średniego szczebla. Niepokoi pomysł skupienia w jednym resorcie funkcji regulacyjnych oraz nadzoru właścicielskiego nad spółkami energetycznymi, paliwowymi i węglowymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.