Pracodawcy: Rząd nie realizuje złożonych obietnic

0 0
Pracodawcy: Rząd nie realizuje złożonych obietnic
Według Konfederacji Lewiatan zagrożenia dla budżetu niesie prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego. (Fot. Twitter/Kancelaria Premiera)

• Rząd na razie nie spełnił obietnic, które składał przedsiębiorcom – uważa Konfederacja Lewiatan.
• W obszarze pracy i polityki społecznej pracodawców cieszy współpraca rządu z Radą Dialogu Społecznego.
• Przedsiębiorcy są także zadowoleni z zapowiedzi powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Jak twierdzi Konfederacja Lewiatan, spełnienie obietnic wyborczych grozi gospodarczą stagnacją i nasileniem emigracji, a także uniemożliwi modernizację gospodarki, zapowiadaną w planie wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei obciążenie banków całym kosztem przewalutowania kredytów frankowych doprowadzi do destabilizacji sektora finansowego, utrudniając finansowanie inwestycji.

Czytaj też: MRPiPS podsumowuje 100 dni swojej pracy

Zagrożenia dla budżetu niesie prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego. Kosztowne będzie podniesienie kwoty wolnej od podatku. - Na szczęście, żaden z tych pomysłów nie został jeszcze wprowadzony w życie - mówią eksperci Konfederacji Lewiatan.

Minusy

Rząd opodatkował banki, w kolejce czeka handel, ale poza dokładaniem kolejnych obciążeń finansowych, co eksperci Konfederacji Lewiatan oceniają negatywnie, nie realizuje złożonych przedsiębiorcom obietnic. Nie rozpoczął reformy prawa gospodarczego i sądownictwa, obniżenia podatków dla małych firm i wielu innych prorozwojowych rozwiązań. Długo pewnie przyjdzie poczekać na zapowiadaną konstytucję przedsiębiorców.

Czytaj też: KGHM, PKP czy PGE. Bankami nie są, a podatek bankowy zapłacą?

- Z dużą szkodą dla finansów państwa rząd rozluźnił ich dyscyplinę i zrezygnował z przyjętej przez poprzednią koalicję ścieżki stopniowego zmniejszania deficytu do 1 procenta PKB. Finansowanie deficytu pochłania oszczędności i ogranicza możliwość finansowania inwestycji, a w rezultacie hamuje wzrost gospodarczy - komentują eksperci Konfederacji Lewiatan.

Pracodawców niepokoi wymiana szefów kontrolowanych przez państwo spółek, agencji i instytucji. Często, choć nie zawsze, lepszych fachowców zastępuje się gorszymi, co w dłuższej perspektywie niekorzystnie wpłynie na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Martwi też mniejsza aktywność rządu w Unii Europejskiej w sytuacji, gdy wiele kwestii gospodarczych jest obecnie rozstrzyganych.

Jednaj największą słabością pierwszych 100 dni rządu jest brak spójnej strategii działań gospodarczych, mimo przedstawienia „planu Morawieckiego" - uważa Konfederacja Lewiatan. Jej zdaniem nie wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność za politykę gospodarczą. Pomimo zapowiedzi, w dalszym ciągu, mamy do czynienia z tzw. polityką resortową. Przedłuża się proces tworzenia Ministerstwa Energii - ciągle nie ma finalnej obsady stanowisk średniego szczebla. Niepokoi pomysł skupienia w jednym resorcie funkcji regulacyjnych oraz nadzoru właścicielskiego nad spółkami energetycznymi, paliwowymi i węglowymi.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.