Pracodawcy RP za zmianami w umowach, ale mają uwagi

0 0
Pracodawcy RP za zmianami w umowach, ale mają uwagi
fot. Flickr

Pracodawcy RP akceptują zaproponowany przez resort pracy ustawowy limit zatrudnienia w oparciu o umowy na czas określony. Według nich w projekcie MPiPS brakuje jednak m.in. propozycji wydłużenia do 6 miesięcy maksymalnego czasu umowy na okres próbny.

Pracodawcy RP  akceptują rozwiązanie ministerialne, choć jak zaznaczają, propozycja ograniczania do 33 miesięcy trwania umów na czas określony jest sprzeczna z wcześniejszymi deklaracjami ministra pracy, które mówiły o 36 miesiącach.

- Popieramy potrzebę wprowadzenia rozwiązań, które przyczynią się do stabilizacji zatrudnienia na podstawie umów terminowych. Przygotowany w tym zakresie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt uważamy za wyważony. Jednocześnie z satysfakcją przyjmujemy to, że nie zawiera on krytykowanej przez nas propozycji dotyczącej obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umów na czas określony oraz ich konsultowania ze związkami zawodowymi - przyznają przedstawiciele Pracodawców RP.

Czytaj też: NBP: Umów śmieciowych w Polsce wcale nie jest tak dużo

Według nich w projekcie zabrakło jednak propozycji - popieranej wcześniej zarówno przez organizacje pracodawców, jak i przez związki zawodowe - dotyczącej wydłużenia do 6 miesięcy maksymalnego czasu trwania umowy na okres próbny.

- Takie rozwiązanie miałoby na celu lepsze sprawdzenie pracownika, co jest szczególnie uzasadnione przy stanowiskach specjalistycznych - uważają.

Mają też zastrzeżenia do wyeliminowania z Kodeksu pracy umów na zastępstwo oraz umów na czas wykonania określonej pracy.

- Naszym zdaniem należy zachować dotychczasowe zasady dotyczące funkcjonowania umów na zastępstwo, a w odniesieniu do umów na czas wykonania określonej pracy wprowadzić możliwość ich rozwiązywania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem - wyjaśnili Pracodawcy RP.

Jak dodali, wątpliwości dotyczą też przepisów przejściowych - jak twierdzą, istnieje ryzyko wcześniejszego wypowiadania umów przez pracodawców jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji.

Czytaj też: Pracodawcy RP: mniej kodeksu pracy, więcej układów zbiorowych

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.