Pracodawcy RP: Spadek bezrobocia z uwagi na prace sezonowe nie jest zaskoczeniem

Według dzisiejszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 14 proc. i, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadła o 0,3 pkt proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy RP: Spadek bezrobocia z uwagi na prace sezonowe nie jest zaskoczeniem

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

9 maj 2013 15:31


Zdaniem Pracodawców RP z uwagi na prace sezonowe dane te nie powinny być zaskoczeniem i należy spodziewać się tego, że tendencja spadkowa utrzyma się aż do jesieni. Zdaniem ekspertów Pracodawców RP pod koniec roku bezrobocie wzrośnie i wyniesie 15 proc.

W opinii Pracodawców RP sytuacja na rynku pracy nadal jest trudna. Ponad 2,2 mln osób bez pracy oznacza konieczność podjęcia pilnych działań - przede wszystkim wprowadzenia rozwiązań prawnych ułatwiających pracodawcom utrzymanie i tworzenie miejsc pracy.

Nie bez znaczenia są też procedowane aktualnie przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy oraz tzw. ustawa antykryzysowa bis. Pracodawcy RP liczą na to, że rozwiązania, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku pracy, szybko wejdą w życie.

Jak wskazuje resort pracy i polityki społecznej, do spadku bezrobocia przyczyniły się przede wszystkim: mniejsza liczba nowych rejestracji bezrobotnych oraz wzrost wyłączania z ewidencji bezrobotnych. Zdaniem MPiPS powodzeniem zakończyła się także realizacja programów aktywizacji bezrobotnych z Funduszu Pracy i ze środków unijnych.

Jednak w ocenie Pracodawców RP wysokość pieniędzy przeznaczanych z Funduszu Pracy na aktywizację jest niewystarczająca, dlatego uważają, że zasady dysponowania Funduszem wymagają zmiany. A decydujący głos w tej kwestii powinien należeć do partnerów społecznych.

Pracodawcy RP zwracają też uwagę na fakt, iż spadek bezrobocia w sezonie wiosenno-letnim jest czymś naturalnym i ma związek z prowadzonymi pracami sezonowymi - przede wszystkim w budownictwie i turystyce. W kolejnych miesiącach (aż do jesieni) można się spodziewać dalszego spadku bezrobocia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.