Pracodawcy RP ocenili plany rządu na 2014 r.

0 0

Eksperci Pracodawców RP pozytywnie ocenili większość tegorocznych planów rządu, m.in. dot. walki z bezrobociem, czy zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Wskazali jednak, że oskładkowanie tzw. umów śmieciowych może zwiększyć bezrobocie.

"Prezes Rady Ministrów podkreślił, że priorytetem rządu będzie walka z bezrobociem. Zdaniem Pracodawców RP jest to cel jak najbardziej słuszny, jednak zaproponowane przez rząd działania mogą przynieść wręcz odwrotny skutek" - stwierdzono w poniedziałkowym komunikacie.

W piątek premier Donald Tusk zapowiedział m.in., że br. ma być końcem ery umów śmieciowych. "Może być to dość ryzykowne posunięcie. Plany rządu mogą bowiem doprowadzić do wzrostu bezrobocia - w szczególności wśród osób młodych - oraz wzrostu pozapłacowych kosztów pracy, a w konsekwencji do obniżenia wynagrodzeń netto" - alarmują Pracodawcy RP.

Zdaniem Pracodawców RP wszelkie zmiany dotyczące umów zleceń czy umów o dzieło powinny być dobrze przemyślane i poparte dogłębną analizą. "Nie mogą mieć wyłącznie celu fiskalnego. Tymczasem minister finansów już wyliczył, że zyski dla budżetu państwa z tytułu oskładkowania tych form zatrudnienia wyniosą 650 mln zł" - wskazano w komunikacie.

Organizacja podkreśliła, że duże oczekiwania wiąże z kompleksową nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. "Jej wejście w życie może złagodzić skutki bezrobocia poprzez m.in. doprowadzenie do aktywizacji większej liczby osób bezrobotnych, zwiększenie mobilności zawodowej w granicach kraju, wsparcie rozwoju przedsiębiorczości oraz stworzenie lepszej oferty podnoszenia kompetencji wśród pracowników oraz osób poszukujących pracy" - wskazano w komunikacie.

Dodano, że pozytywnie należy ocenić zapowiedź wprowadzenia Karty Dużych Rodzin. "Należy podkreślić, że będzie to działanie jedynie wspierające, a nie kreujące politykę prorodzinną, która w Polsce nadal jest w powijakach. Najważniejsze w tym zakresie muszą być działania na rzecz zatrudnienia osób młodych, bo jeżeli nie będzie pracy - a więc i źródła utrzymania dla rodziny - wówczas żadne inne zachęty nie spowodują wzrostu poziomu dzietności" - zaznaczyli Pracodawcy RP.

Pozytywnie oceniono też zaproponowane przez premiera zmiany w ochronie zdrowia. Zaznaczono jednak, że obecnie trudno powiedzieć, czy będą one wystarczające. "Na pewno jednak są spóźnione. Ten sektor potrzebuje bowiem kompleksowych, a nie jedynie wyrywkowych, rozwiązań" - stwierdzono.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.