Pracodawcy przeciwni unieważnieniu weksli pracowniczych

Organizacje pracodawców protestują przeciwko poselskiemu projektowi nowelizacji Kodeksu pracy, który ma unieważnić zabezpieczenia wekslowe w stosunkach pracy. W czwartek projekt trafił do sejmowej podkomisji stałej do spraw nowelizacji Kodeksu pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy przeciwni unieważnieniu weksli pracowniczych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 lis 2013 13:09


Projektowana zmiana przewiduje dodanie do Kodeksu pracy nowego artykułu, zgodnie z którym za nieważne uznane zostałyby weksle podpisane przez pracowników w celu zabezpieczenia roszczeń pracodawcy za ewentualnie powstałe szkody.

Według projektu już samo żądanie od pracownika podpisania takiego weksla lub złożenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji i uznaniu ewentualnego długu stanowiłoby wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Przeciwko takim regulacjom zaprotestowali pracodawcy.

Organizacja Pracodawcy RP oświadczyła, że dostrzega potrzebę ochrony pracownika, "niemniej inicjatorzy nowelizacji zapomnieli o ochronie interesu pracodawców". "Zdarzające się przypadki stosowania weksli wobec pracowników są karkołomną próbą zabezpieczenia swojego majątku przez pracodawcę" - napisała organizacja w opinii dla Sejmu. Przytoczono też wyniki raportu Pracodawców RP oraz Euler Hermes z 2012 r., z którego wynika, że "78 proc. firm w Polsce jest okradanych i oszukiwanych przez pracowników".

Czytaj też:  Unieważnią weksle pracownicze?

Według organizacji wprowadzenie zakazu weksli do Kodeksu pracy jest też zbędne, bo powiela obowiązujące już przepisy. Pracodawcy RP przywołują przy tym stanowisko ministerstwa pracy, które w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie weksli poinformowało, że nie ma powodu do nowelizacji Kodeksu pracy, aby chronić pracowników przed skutkami podpisania weksla, bo jego nieważność w stosunkach pracy już dziś wynika bezpośrednio z kodeksu.

Wiceminister pracy Radosław Mleczko powoływał się przy tym na art. 300 Kodeksu pracy, zgodnie z którym przepisy Kodeksu cywilnego stosuje się w relacjach pracowniczych tylko, gdy nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy. Wiceminister przywoływał też wyrok Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2011 r., a także opinię ministra sprawiedliwości z 26 czerwca 2012 r., z której wynika, że weksle in blanco mogłyby zabezpieczać interesy pracodawcy tylko wobec byłego pracownika i w związku z podpisaną umową o zakazie konkurencji po wygaśnięciu stosunku pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.