Pracodawcy przeciwni unieważnieniu weksli pracowniczych

0 0
Pracodawcy przeciwni unieważnieniu weksli pracowniczych

Organizacje pracodawców protestują przeciwko poselskiemu projektowi nowelizacji Kodeksu pracy, który ma unieważnić zabezpieczenia wekslowe w stosunkach pracy. W czwartek projekt trafił do sejmowej podkomisji stałej do spraw nowelizacji Kodeksu pracy.

Projektowana zmiana przewiduje dodanie do Kodeksu pracy nowego artykułu, zgodnie z którym za nieważne uznane zostałyby weksle podpisane przez pracowników w celu zabezpieczenia roszczeń pracodawcy za ewentualnie powstałe szkody.

Według projektu już samo żądanie od pracownika podpisania takiego weksla lub złożenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji i uznaniu ewentualnego długu stanowiłoby wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Przeciwko takim regulacjom zaprotestowali pracodawcy.

Organizacja Pracodawcy RP oświadczyła, że dostrzega potrzebę ochrony pracownika, "niemniej inicjatorzy nowelizacji zapomnieli o ochronie interesu pracodawców". "Zdarzające się przypadki stosowania weksli wobec pracowników są karkołomną próbą zabezpieczenia swojego majątku przez pracodawcę" - napisała organizacja w opinii dla Sejmu. Przytoczono też wyniki raportu Pracodawców RP oraz Euler Hermes z 2012 r., z którego wynika, że "78 proc. firm w Polsce jest okradanych i oszukiwanych przez pracowników".

Czytaj też:  Unieważnią weksle pracownicze?

Według organizacji wprowadzenie zakazu weksli do Kodeksu pracy jest też zbędne, bo powiela obowiązujące już przepisy. Pracodawcy RP przywołują przy tym stanowisko ministerstwa pracy, które w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie weksli poinformowało, że nie ma powodu do nowelizacji Kodeksu pracy, aby chronić pracowników przed skutkami podpisania weksla, bo jego nieważność w stosunkach pracy już dziś wynika bezpośrednio z kodeksu.

Wiceminister pracy Radosław Mleczko powoływał się przy tym na art. 300 Kodeksu pracy, zgodnie z którym przepisy Kodeksu cywilnego stosuje się w relacjach pracowniczych tylko, gdy nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy. Wiceminister przywoływał też wyrok Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2011 r., a także opinię ministra sprawiedliwości z 26 czerwca 2012 r., z której wynika, że weksle in blanco mogłyby zabezpieczać interesy pracodawcy tylko wobec byłego pracownika i w związku z podpisaną umową o zakazie konkurencji po wygaśnięciu stosunku pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.