Pracodawcy łamią prawo pracy. Które przepisy najczęściej?

Chociaż nieuczciwym szefom grozi kara za łamanie przepisów prawa pracy, to jednak ci nierzadko decydują się na działania niegodne z prawem. Jakie grzechy pracodawcy popełniają najczęściej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy łamią prawo pracy. Które przepisy najczęściej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 paź 2014 10:38


„Dziennik Gazeta Prawna” stworzył listę siedmiu grzechów głównych pracodawców. Najczęściej łamanym przez firmy prawem jest niewypłacanie pensji. Szef ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za wykonaną pracę. Niedopuszczalne są także opóźnienia.

Czytaj też: Co czwarty pracownik był świadkiem mobbingu w miejscu pracy

Kolejnym grzechem pracodawców jest łamanie przepisów dotyczących czasu pracy. Pracownik nie może przekroczyć dopuszczalnej liczby godzin pracy. Natomiast pracodawca musi zapewnić minimalny, nieprzerwany wypoczynek dobowy i tygodniowy. W firmach często zapomina się także o 15-minutowej przerwie w przypadku czasu pracy przekraczającego 6 godzin dziennie.

Trzecim grzechem pracodawców jest nieudzielanie zatrudnionym urlopu. Szef musi zezwolić na urlop w określonym terminie. Co ważne, również pracownik nie może zrezygnować z wypoczynku.

Mobbing w pracy, a menedżer temu nie przeciwdziała - takie sytuacje nie są rzadkością. A przecież dbanie o równe traktowanie pracowników i przeciwdziałanie szykanom w miejscu pracy to obowiązek szefa.

Czytaj też: Coraz więcej pracodawców nie wypłaca terminowo pensji

Często również zdarza się, że pracodawcy nie przestrzegają przepisów BHP, a to przecież oni ponoszą pełną odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Firmy nierzadko zatrudniają osoby na czarno i nie podpisują z nimi umów. Z kolei gdy umowy są zawierane, zauważane są nieprawidłowości w ich rozwiązywaniu. Najczęściej nie są zachowywane okresy wypowiedzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.