Pracodawcy donieśli na ministra Szczurka. Chodzi o pracę kontrolerów skarbowych

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez ministra finansów Mateusza Szczurka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy donieśli na ministra Szczurka. Chodzi o pracę kontrolerów skarbowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 mar 2015 13:43


Związek złożył do Prokuratury Rejonowej Śródmieście-Północ w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw ściganych z urzędu, w którym wniósł o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania przygotowawczego w sprawie.

- Istnieje podejrzenie popełnienia przestępstw przez ministra finansów Mateusza Szczurka oraz innych funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Finansów, m.in. podsekretarza stanu Jacka Kapicę - czytamy w komunikacie ZPP.

Według ZPP przedstawiciele Ministerstwa Finansów mieli przekroczyć swoje uprawnienia nakłaniając pracowników Izb Skarbowych do takiego prowadzenia kontroli, by kończyły się one nakładaniem na przedsiębiorców kar finansowych. Dowodem w sprawie ma być notatka protokołu z narady naczelników urzędów skarbowych województwa opolskiego z 4 listopada 2014 r. w Izbie Skarbowej w Opolu.

Jej kluczowy fragment brzmi: "Należy obecnie zmienić tok myślenia w sprawie kontroli podatkowych: nie ma kontroli w celach prewencyjnych, kontrola ma przynosić wpływy budżetowe" - cytuje ZPP w komunikacie.

- Podejście Ministerstwa Finansów do kontroli polskich przedsiębiorców kojarzy mi się z erą stalinowską i słynną maksymą "Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie" - powiedział prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

Dodał, że związek doskonale rozumie rolę Ministerstwa Finansów i wie, że jego przedstawiciele, w osobie ministra czy wiceministra, mogą zwiększać liczbę kontroli, jednak nie mogą prowadzić nierzetelnych kontroli, których jedynym celem jest zwiększenie wpływów budżetowych kosztem uczciwych przedsiębiorców.

"Doniesienie jest absurdalne"

Zarzuty związku odparł wiceminister finansów Jacek Kapica, który odpowiada za urzędy skarbowe.

- Absurdalne jest doniesienie do prokuratury wobec faktów, że pod moim nadzorem urzędy skarbowe w 2014 r. zmniejszyły liczbę kontroli u przedsiębiorców oraz zwiększyły skuteczność ograniczania szarej strefy i unikania opodatkowania. A więc mniej ingerują w legalną działalność gospodarczą, a są skuteczniejsze w ujawnianiu oszustów podatkowych - poinformował Kapica.

Wyjaśnił, że od dłuższego czasu resort finansów realizuje politykę ograniczania liczby kontroli "prewencyjnych" u podatników, którzy rzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków podatkowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.