Pracodawcy chcą krótszego okresu ochronnego przed emeryturą

0 0
Pracodawcy chcą krótszego okresu ochronnego przed emeryturą
Okres ochronny przed emerytura powinien być krótszy? (Fot. Shutterstock)

Konfederacja Lewiatan proponuje skrócenie okresu ochronnego przed emeryturą z czterech do dwóch lat. Byłby powrót do rozwiązań sprzed 2006 r.

Zmiany na rynku pracy powinny być wprowadzane teraz, kiedy sytuacja jest najlepsza. - Czyli kiedy bezrobocie spada i osiąga historyczne minima - mówi dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, autor opracowania "Rekomendacje na rzecz poprawy funkcjonowania rynku pracy w Polsce".

Jego zdaniem, w polskim prawie pracy należy uregulować m.in. kwestie job-sharingu, który w polskich firmach jest w praktyce niemożliwy.

Jak zaznacza Baczewski, w Polsce mamy takie możliwości w przypadku przestojów z powodu pogarszającej się sytuacji ekonomicznej, ale wymaga to rozbudowanego uzasadnienia stwierdzającego istnienie obiektywnych czynników, w tym rosnącego bezrobocia.

- Tymczasem mamy mniejsze bezrobocie, ale też występujące mniejsze zamówienia w firmach. Można by w takim przypadku dzielić etaty między pracowników, ale obecnie takiej możliwości nie ma – mówi ekspert. 

-  Chyba, że wypowiemy kontrakt, zaproponujemy nowe warunki na pewien okres, a potem znowu zatrudnimy pracownika na poprzednich warunkach – mówi ekspert. 

Jak podkreśla, jest to bardzo trudne i karkołomne dla działów kadr. 

Krótszy okres ochronny przed emeryturą

Konfederacja Lewiatan proponuje też skrócenie okresu ochronnego przed emeryturą z czterech do dwóch lat. 

Jak podkreśla ekspert, to byłby powrót do rozwiązań sprzed 2006 r., zwłaszcza, że obecnie mamy na stole skrócenie wieku emerytalnego. 

- Zwłaszcza, że obecne wydłużenie okresu ochronnego nie służy osobom w wieku przedemerytalnym - mówi. 

Jak zauważa, jest zwiększona dzięki temu skłonność do wypowiadania umowy o prace, przed wejściem w wiek przedemerytalny, gdyż pracodawca obawia się, że przez te cztery lata nie będzie mógł, nie tyle zwolnić go, ale zmienić formuły pracy takiej osoby, gdyż na obecnym stanowisku się np. nie sprawdza. 

- Obecnie nie ma możliwości zmiany warunków zatrudnienia bez zgody pracownika i wydaje się, że blokowanie przez cztery lata etatu jest nadużyciem - mówi ekspert. 

Inną z kolei propozycją pracodawców jest  wprowadzenie jednego rodzaju umowy o pracę - zamiast dwóch obowiązujących dzisiaj - czyli umowy na czas określony i nieokreślony.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • mordasewicz wez sie wreszcie do pracy do 80 tki anie pieprzysz glupoty i za to ciezkie pieniadze bierzesz
 • Pań Mordasewicz jako członek rady zus niech poda kwotę jaką zaoszczędziła ta firma na tych którzy zmarli będąc na emeryturach np dwa lata
 • Pracodawcy z LEWIATANA chcieli by skrócenia wieku ochrony starego pracownika .A z drugiej strony chcą nas ZMUSIĆ DO PRACY PRAKTYCZNIE DO ŚMIERCI BOŻE CHROŃ POLAKÓW OD BURAKÓW CZYLI POLSKIEGO KAPITALISTY KRWIO PIJCY

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.