Prace legislacyjne dotyczące zawodu sędziego wstrzymane

0 0
Prace legislacyjne dotyczące zawodu sędziego wstrzymane
Projekt zakłada odroczenie do 31 października 2017 r. wejścia w życie zmian związanych powrotem stanowisk asesorskich. (fot.:pixabay.com)

• Sejmowa komisja poparła projekt nowelizacji ustaw o sądach i szkole sędziów autorstwa PiS.
• Przewiduje on wstrzymanie o rok przebudowy modelu kształcenia sędziów oraz przesunięcie na koniec października 2017 r. powrotu do sądów asesorów sędziowskich.

- Chodzi o właściwe kształtowanie kadr, ludzi którzy będą pełnili służbę jako sędzia lub prokurator. Nowelizacja przeprowadzona kilka miesięcy temu była zmianą złą dla dobrego kształtowania kadr wymiaru sprawiedliwości - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przedstawiciel autorów projektu Michał Wójcik (PiS).

Powrót asesorów sędziowskich, czyli absolwentów aplikacji sędziowskiej, którzy mieliby się sprawdzić w roli sędziów, poprzednia koalicja zaplanowała na ten rok. Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która dotyczyła tej kwestii weszła w życie od początku tego roku.

Z kolei kilka miesięcy wcześniej - w sierpniu zeszłego roku - weszły w życie zmiany w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wprowadzające nowe zasady przeprowadzania aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej oraz likwidujące prowadzoną w KSSiP aplikację ogólną. Zgodnie z tamtą zmianą pierwszy nabór na nowe aplikacje miał odbyć się w tym roku, a szkolenia aplikantów według nowych zasad rozpocząć się w 2017 r.

Czytaj też: Asesor sądowy wróci do pracy?

- Proszę o poparcie tego projektu, który de facto ma nam dać jeszcze rok na to, aby przemyśleć, jaki chcemy mieć wymiar sprawiedliwości - wskazała na posiedzeniu komisji dyrektor KSSiP sędzia Małgorzata Manowska. Dodała, że zeszłoroczna reforma była dotknięta głębokimi wadami, a projekt nie odwraca jej skutków, tylko wstrzymuje wejście tych skutków w życie.

Z kolei wicedyrektor KSSiP sędzia Rafał Dzyr powiedział, że dotychczasowy model dwuetapowej aplikacji zostanie przedłużony i - jeśli zmiana zostanie uchwalona - to w tym roku odbędzie się jeszcze nabór na aplikację ogólną, która rozpocznie się w 2017 r.

Odnosząc się do kwestii asesorów sędzia Dzyr podkreślił, iż mimo że ustawa przywracająca asesorów weszła od stycznia minister na razie nie złożył żadnego wniosku dotyczącego asesora i nie ma nawet żadnej nominacji asesorskiej w tej chwili.

- Dlatego można wprowadzić taką nowelizację, jaka jest projektowana - zaznaczył.

Projekt zakłada odroczenie do 31 października 2017 r. wejścia w życie zmian związanych powrotem stanowisk asesorskich.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.