Prace legislacyjne dotyczące zawodu sędziego wstrzymane

• Sejmowa komisja poparła projekt nowelizacji ustaw o sądach i szkole sędziów autorstwa PiS.
• Przewiduje on wstrzymanie o rok przebudowy modelu kształcenia sędziów oraz przesunięcie na koniec października 2017 r. powrotu do sądów asesorów sędziowskich.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prace legislacyjne dotyczące zawodu sędziego wstrzymane

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 mar 2016 16:50


- Chodzi o właściwe kształtowanie kadr, ludzi którzy będą pełnili służbę jako sędzia lub prokurator. Nowelizacja przeprowadzona kilka miesięcy temu była zmianą złą dla dobrego kształtowania kadr wymiaru sprawiedliwości - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przedstawiciel autorów projektu Michał Wójcik (PiS).

Powrót asesorów sędziowskich, czyli absolwentów aplikacji sędziowskiej, którzy mieliby się sprawdzić w roli sędziów, poprzednia koalicja zaplanowała na ten rok. Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która dotyczyła tej kwestii weszła w życie od początku tego roku.

Z kolei kilka miesięcy wcześniej - w sierpniu zeszłego roku - weszły w życie zmiany w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wprowadzające nowe zasady przeprowadzania aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej oraz likwidujące prowadzoną w KSSiP aplikację ogólną. Zgodnie z tamtą zmianą pierwszy nabór na nowe aplikacje miał odbyć się w tym roku, a szkolenia aplikantów według nowych zasad rozpocząć się w 2017 r.

Czytaj też: Asesor sądowy wróci do pracy?

- Proszę o poparcie tego projektu, który de facto ma nam dać jeszcze rok na to, aby przemyśleć, jaki chcemy mieć wymiar sprawiedliwości - wskazała na posiedzeniu komisji dyrektor KSSiP sędzia Małgorzata Manowska. Dodała, że zeszłoroczna reforma była dotknięta głębokimi wadami, a projekt nie odwraca jej skutków, tylko wstrzymuje wejście tych skutków w życie.

Z kolei wicedyrektor KSSiP sędzia Rafał Dzyr powiedział, że dotychczasowy model dwuetapowej aplikacji zostanie przedłużony i - jeśli zmiana zostanie uchwalona - to w tym roku odbędzie się jeszcze nabór na aplikację ogólną, która rozpocznie się w 2017 r.

Odnosząc się do kwestii asesorów sędzia Dzyr podkreślił, iż mimo że ustawa przywracająca asesorów weszła od stycznia minister na razie nie złożył żadnego wniosku dotyczącego asesora i nie ma nawet żadnej nominacji asesorskiej w tej chwili.

- Dlatego można wprowadzić taką nowelizację, jaka jest projektowana - zaznaczył.

Projekt zakłada odroczenie do 31 października 2017 r. wejścia w życie zmian związanych powrotem stanowisk asesorskich.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.