Praca w święta: większość sieci w Wigilię zamknie sklepy o godz. 14

O skrócenie czasu pracy w Wigilię związkowcy apelowali do pracodawców przez ostatnie siedem lat. W tym roku większość sieci handlowych obiecała zamknąć sklepy o godzinie 14. Od każdej reguły są jednak wyjątki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w święta: większość sieci w Wigilię zamknie sklepy o godz. 14

PODZIEL SIĘ


Autor: DlaHandlu.pl/wyborcza.biz

dlahandlu.pl

17 gru 2014 13:12


W oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, przewodniczący związku, przekonuje, że przedłużanie godzin pracy sklepów w Wigilię do godziny 16 czy nawet 18 nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: Święta, świętami, ale nauczyciele pracują

Według Dudy praca w tym dniu w godzinach południowych jest złym obyczajem. - W tym roku na postulat związkowców odpowiedziała większość obecnych na naszym rynku sieci handlowych. Co prawda już od trzech lat dyskonty systematycznie skracały godziny pracy, ale dopiero w tym roku związkowcy mówią o sukcesie swojej akcji - czytamy w wyborczej.biz.

Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności zaznacza, że okres przedświąteczny to dla pracowników handlowych czas zdwojonego wysiłku, bo godziny pracy często się wydłużają. Problem dotyczył zwłaszcza pracujących w handlu kobiet, bo z danych NSZZ "Solidarność" wynika, że aż 72 proc. wszystkich pracowników tego sektora to właśnie panie.

Czytaj też: Pracownicy korporacji pójdą do pracy w święta

24 grudnia o 14 zamkną się drzwi sklepów należących do takich sieci jak: Kaufland, Biedronka, Lidl, Tesco, Makro Cash, Intermarche czy Praktiker. Godzinę wcześniej do domu pójdą pracownicy sieci Castorama.

Do skróconego czasu pracy w Wigilię związkowcom najtrudniej było przekonać sieci Auchan i Carrefour. Pracownicy sklepów tej marki będą musieli pracować do 15.

Nie wszystkie sieci handlowe do apelu związkowców się dostosowały. W Wigilię sklepy Żabka i Fresh Market skończą pracę o 16.

Czytaj też: Kto będzie pracować w święta?

Według danych Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w handlu ogółem zatrudnionych jest ponad 2,170 mln pracowników. 480 tys. osób pracuje w sektorze handlu nowoczesnego, który skupia dyskonty, supermarkety i hipermarkety.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kaja 2014-12-19 11:15:21

nieprawda intermarche lubań pracuje do 15