Praca w Niemczech: Firmy wyzyskują pracowników?

2 miliony Polaków, którzy wyjechali do Niemiec za chlebem, zarabia mniej niż 5 euro na godzinę. Pracodawcy pozwalają sobie płacić mniej niż mieści się to w standardach. I nie zmieni tego wprowadzenie płacy minimalnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w Niemczech: Firmy wyzyskują pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

24 lis 2014 19:36


"Der Spiegel" pisze na swoich lamach o historii Polaka, Mirosława Kacały, który po roku dorywczej pracy w Niemczech otrzymał stałe zatrudnienie w firmie, która szukała osób do "lekkiej pracy w ogrodnictwie".

Czytaj też: Niemcy żałują, że tak długo zamykali rynek pracy dla Polaków

Mirosław Kacała zdecydował się na podpisanie umowy. I tu spotkało go pierwsze zaskoczenie. Okazało się, że Polak nie zawrze umowy z niemiecką firmą VMB lecz z jej polskim partnerem ADL we wsi pod Gdańskiem. Zapropomowano mu pracę za 800 zł, czyli ok. 190 euro miesięcznie. Natomiast jego obowiązki w Niemczech miała regulować odrębna umowa o pracę na czas ograniczony z VMB w wymiarze 12,5 godzin tygodniowo.

Sama praca okazała się być ciężką i niebezpieczną. Maksymalnie Polakowi udało się zarobić 645 euro w miesiącu na dwóch umowach.

Jak komentuje "Der Spiegel" - za głodowe stawki pracuje się ciężko w ogrodnictwie, w wielkich magazynach, w rzeźniach i na budowie. Instytut Pracy i Kwalifikacji (IAQ) Uniwersytetu Duisburg-Essen podaje, że w RFN pracuje ok. 1,7 mln osób za mniej niż 5 euro za godzinę. Tym samym Niemcy to unijny kraj, w którym sektor niskopłacowy jest najbardziej rozbudowany.

Czytaj też: Polacy masowo emigrują do Niemiec w poszukiwaniu pracy

A nie zapowiada się na to, że będzie lepiej. W styczniu wprowadzona zostanie wprawdzie płaca minimalna na poziomie 8,50 euro za godzinę. Niemniej jednak i tak w 16 branżach, w których już ona obowiązuje, zmiana przepisów niczego nie zmieniła, bo pracodawcy w każdy możliwy sposób próbują je obejść. Na przykład w dokumentacji podają nieprawdziwą liczbę godzin przepracowanych przez pracownika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.