Praca w dni wolne? Należą się dodatki

0 0
Praca w dni wolne? Należą się dodatki
Sezonowość pracy niejednokrotnie wymusza elastyczne rozliczanie czasu pracy/ fot. Flickr.com/CC BY 2.0

W Polsce obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Wolna sobota i niedziela w praktyce jednak bywa dla pracowników tylko marzeniem.

Według kodeksu pracy za przepracowaną niedzielę lub święto pracownik powinien otrzymać dzień wolny w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po przepracowanym jednym z tych dni.

Często zdarza się jednak, że jest to niemożliwe ze względu na zbyt mała obsadę stanowisk lub charakter działalności firmy - przykładowo pracę nad zleceniami, które nie mogą czekać. Wtedy, według przepisów, pracownikowi przysługuje dodatek w formie 100 proc. do każdej przepracowanej godziny w dniach ustawowo wolnych od pracy.

Czytaj też: A gdyby tak zamiast dnia wolnego, wynagrodzenie za pracę w wolną sobotę?

Wiele firm ze względu na sezonowość produkcji czy charakter wykonywanych usług (np. czynne całą dobę sieci restauracji) nie może sobie pozwolić na przestój w funkcjonowaniu firmy wymuszany przez zapewnianie pracownikom dni wolnych w momencie, gdy są potrzebni w firmie. Z tego powodu coraz więcej firm wprowadza u siebie elastyczny czas pracy – wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy.

Do 4 listopada 2014 r. elastyczny czas pracy wprowadziło już 1162 pracodawców. To głównie duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (432). Nieco mniej było średnich firm, zatrudniających do 49 pracowników (327), oraz tych najmniejszych, zatrudniających max. 9 osób (208).

- Elastyczny czas pracy to wsparcie dla firm, które zależne są od sezonowości produkcji. Dzięki temu rozwiązaniu mogą ustalać indywidualny czas pracy dla swoich pracowników w zależności od potrzeb firmy. To także gwarancja dla pracowników, że podczas przestojów w firmie nie zostaną zwolnieni – wyjaśnia Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Czytaj też: PIP: Elastyczny czas pracy już w 1162 firmach

Dla wielu pracowników praca w dni wolne od pracy jest dodatkowym obciążeniem, uniemożliwiającym pogodzenie życia rodzinnego z pracą zawodową. Są jednak i tacy, np. samotni, którzy te dodatkowe dni w pracy sobie bardzo cenią.

- Tak, czy tak wstaję wcześnie rano - mówi Zbyszek, pracownik firmy produkcyjnej ze Śląska. - Praca w dni wolne to dla mnie dodatkowe pieniądze, a tak, co miałbym robić? Siedzieć przed telewizorem? Dzięki temu dodatkowemu wynagrodzeniu stać mnie m.in. na to, by ten telewizor co jakiś czas wymieniać na lepszy model.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.