Praca na czarno: Dlaczego Polacy pracują bez umowy?

0 0
Praca na czarno: Dlaczego Polacy pracują bez umowy?
Ok. 2 mln Polaków deklaruje pracę w szarej strefie. Dlaczego się na nią decydują? fot. Fot. Flickr, Jörg Schreier, CC2.0

Mogłoby się wydawać, że głównym powodem dla którego Polacy decydują się na pracę na czarno jest możliwość zarobienia większych pieniędzy - nieopodatkowanych, nieoskładkowanych. Jak się okazuje, nie jest to najważniejszą przyczyną podejmowania pracy bez umowy.

Jak wynika z najnowszych danych GUS, głównymi przyczynami podejmowania pracy w szarej strefie w Polsce są: brak możliwości znalezienia formalnego zatrudnienia oraz trudna sytuacja finansowa. Niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę osoby faktycznie wykonujące pracę nierejestrowaną czy całą populację, wyniki będą niemalże identyczne.

 

W opinii badanych, innymi powodami decydującymi o pracy bez umowy są: proponowanie przez pracodawcę wyższych wynagrodzeń bez rejestrowania umowy o pracę, wysoka składka ubezpieczeniowa, a także zbyt wysokie podatki, które zniechęcają do rejestrowania dochodów.

Według Aleksandra Łaszka, głównego ekonomisty Forum Obywatelskiego Rozwoju, ok. 9 proc Polaków deklaruje pracę w tzw. szarej strefie. Daje to ok. 2 mln osób.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Ja pracuje na czarno (bo nie opłaca mu się zatrudnić mnie na etat), a na moje miejsce zawsze znajdą się inni "uczniowie" za frajer lub ktoś kto chce sobie dorobić "chociaż i tak ograniczam się do minimum :(, a żyć z czegoś trzeba :(
  • Tak te powody wypisane w tym artykule są powodem dla, których decydujemy się pracować na czarno. Przez długi czas byłam zmuszona do pracy bez żadnych ubezpieczeń od pracodawcy, ponieważ mam dzieci i przede wszystkim myślę o ich dniu dzisiejszym, o tym czy będę miała na chleb. W takiej sytuacji nie wybiega się do czasów odległych. Teraz kiedy mąż jest w stanie nas utrzymać postanowiłam zadbać o swoją emeryturę i poprosiłam Agencję Pracy jobsplus.pl o pomoc w wyszukania dla mnie zatrudnienia. Stwierdziłam, że tylko przez Agencję znajdę legalną pracę z wszystkimi świadczeniami. Co też tak się stało.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.