Praca na czarno: Dlaczego Polacy pracują bez umowy?

Mogłoby się wydawać, że głównym powodem dla którego Polacy decydują się na pracę na czarno jest możliwość zarobienia większych pieniędzy - nieopodatkowanych, nieoskładkowanych. Jak się okazuje, nie jest to najważniejszą przyczyną podejmowania pracy bez umowy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca na czarno: Dlaczego Polacy pracują bez umowy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

18 sty 2016 16:33


Jak wynika z najnowszych danych GUS, głównymi przyczynami podejmowania pracy w szarej strefie w Polsce są: brak możliwości znalezienia formalnego zatrudnienia oraz trudna sytuacja finansowa. Niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę osoby faktycznie wykonujące pracę nierejestrowaną czy całą populację, wyniki będą niemalże identyczne.

 

W opinii badanych, innymi powodami decydującymi o pracy bez umowy są: proponowanie przez pracodawcę wyższych wynagrodzeń bez rejestrowania umowy o pracę, wysoka składka ubezpieczeniowa, a także zbyt wysokie podatki, które zniechęcają do rejestrowania dochodów.

Według Aleksandra Łaszka, głównego ekonomisty Forum Obywatelskiego Rozwoju, ok. 9 proc Polaków deklaruje pracę w tzw. szarej strefie. Daje to ok. 2 mln osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

qwert 2016-03-27 15:22:34

Ja pracuje na czarno (bo nie opłaca mu się zatrudnić mnie na etat), a na moje miejsce zawsze znajdą się inni "uczniowie" za frajer lub ktoś kto chce sobie dorobić "chociaż i tak ograniczam się do minimum :(, a żyć z czegoś trzeba :(

Sylwia Koc 2016-02-07 14:21:54

Tak te powody wypisane w tym artykule są powodem dla, których decydujemy się pracować na czarno. Przez długi czas byłam zmuszona do pracy bez żadnych ubezpieczeń od pracodawcy, ponieważ mam dzieci i przede wszystkim myślę o ich dniu dzisiejszym, o tym czy będę miała na chleb. W takiej sytuacji nie wybiega się do czasów odległych. Teraz kiedy mąż jest w stanie nas utrzymać postanowiłam zadbać o swoją emeryturę i poprosiłam Agencję Pracy jobsplus.pl o pomoc w wyszukania dla mnie zatrudnienia. Stwierdziłam, że tylko przez Agencję znajdę legalną pracę z wszystkimi świadczeniami. Co też tak się stało.