www.portalsamorzadowy.pl

Praca dla obcokrajowca w nowym rygorze

0 0
Praca dla obcokrajowca w nowym rygorze

Tylko 90 dni będzie ważna niezbędna do wydania pozwolenia na pracę cudzoziemca informacja starosty o braku możliwości zatrudnienia na dane stanowisko osób bezrobotnych lub szukających pracy.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca wprowadza m.in. obowiązek przedkładania wraz z wnioskiem o zezwolenie aktualizowanych co 90 dni informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych osobami bezrobotnymi lub poszukującymi pracy.

Regulacja ma wyeliminować nadużycia polegające na wykorzystaniu zbiorczej informacji starosty do zatrudniania cudzoziemców w nieograniczonym przedziale czasowym z pominięciem aktualnej sytuacji na rynku pracy.

Czytaj też: Branże cudzoziemcami zasilane

Dokument nakazuje również przedstawianie, wraz z wnioskiem o przedłużenie zezwolenia, wszystkich dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o zezwolenie na pracę, nawet jeśli nie uległy zmianie okoliczności objęte ich treścią.

Do proponowanych regulacji zastrzeżenia zgłosił minister w kancelarii premiera Adam Jasser.

- Konieczne jest uzupełnienie oceny skutków finansowych proponowanych zmian. Należy przedstawić dokładniejszą informację dotyczącą kosztów administracyjnych ponoszonych w skali kraju przez podmioty zamierzające zatrudnić cudzoziemców - uważa minister Adam Jasser.

Odnosząc się do opinii Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina, tłumaczy, że wobec braku możliwości uzyskania miarodajnych danych na temat liczby i rodzaju dokumentów, które nie były przedstawione w postępowaniach dotyczących przedłużenia zezwolenia na pracę w związku z deklaracjami podmiotów powierzających pracę cudzoziemcom, że nie uległy zmianie okoliczności objęte treścią tych dokumentów, resort pracy nie ma możliwości określenia dodatkowych kosztów finansowych ponoszonych przez przedsiębiorców.

- Jeśli chodzi o koszty administracyjne ponoszone w związku z wymogiem przedłożenia wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę aktualnej informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy, to nie są gromadzone dane dotyczące liczby wniosków z nieaktualną informacją starosty, czyli złożoną kilka lub kilkanaście miesięcy po terminie ich wydania. Nie ma zatem możliwości określenia kosztów w tym zakresie. Ogólne koszty uzyskania informacji starosty nie zmienią się - uważa Jacek Męcina.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.